Istenkáromlás és az iszlám megsértése miatt kétéves börtönbüntetésre ítélték kedden Indonéziában Jakarta kínai származású, keresztény kormányzóját, Basuki „Ahok” Tjahaja Purnamát. A kormányzó ellen még tavaly novemberben és decemberben több százezer helyi muszlim tüntetett, a lemondását követelve. A kedélyeket Joko „Jokowi” Widodo államfő csitította. Az ügy előzménye, hogy tavaly szeptemberben előkerült egy szerkesztése során manipulált videó Ahokról, amelyen azzal vádolta bírálóit, hogy félremagyarázták a Koránt, amikor azt mondták, hogy muszlimoknak nem lehet nem muszlim vezetőjük. A manipulált videó ezzel szemben azt a látszatot keltette, hogy a kormányzó magát a Koránt nevezte félrevezetőnek. A korrupcióellenes harcával komoly népszerűségre szert tevő Ahok akkor kijelentette, hogy politikai ellenlábasai uszítják a muszlimokat, nehogy ismét megválasszák. Végül valóban alulmaradt a voksoláson, így októbertől már nem ő lesz a tízmilliós, 85 százalékban muszlimok lakta Jakarta kormányzója. Más kérdés, hogy eredetileg nem választás útján lépett a főváros élére: kormányzóhelyettes volt, mielőtt 2014-ben az elnökké választott Jokowi helyébe lépett. Ő lett a város első kínai származású kormányzója, ráadásul ő volt ötven év után az első nem muszlim vezető is.
A kormányzó ügyében ötfős bírói plénum döntött, az ítéletet hirdető Dwiarso Budi Santiarto bíró szerint Ahokról „a jog szerint meggyőzően bebizonyosodott, hogy elkövette az istenkáromlás bűncselekményét” a fenti kijelentéseivel, ezért börtönben a helye. A vádlott szabadlábon védekezhetett, végig az ártatlanságát hangoztatta. Az ítélethozatalt követően Ahokot elfogták, és egy kelet-jakartai börtönbe vitték, védői pedig bejelentették, fellebbeznek. Egyelőre nem tudni, hogy a másodfokú eljárás idejére szabadlábra helyezik-e a kormányzót, mindenesetre népszerűségét jelzi, hogy a börtönőrök is kedvesen viszonyultak hozzá. Az ítélet már csak azért is meglepően súlyos, mert mindenki azt várta az országban, hogy „csak” felfüggesztett börtönre ítélik majd a kormányzót, az ügyészség is egy év felfüggesztett büntetést kért Ahokra, méghozzá nem istenkáromlás, hanem gyűlöletbeszéd miatt. Istenkáromlásért egyébként maximum ötéves börtön járhat Indonéziában.
A heves tüntetések és az Ahok elleni büntetőeljárás miatt veszélybe került az ország mérsékelt muszlim imázsa – a Jokowi vezette mérsékelt kormány ellenzéke igazi keményvonalas muzulmánokból áll. Az egész ügy Indonézia pluralizmushoz és toleranciához való viszonyát is teszteli. „Ez rossz hír az Indonéziában élő kisebbségek számára” – közölte az ítélethirdetést követően Andreas Harsono, a Human Rights Watch emberi jogi szervezet helyi képviselője. „Ha alaptalan vádak alapján el lehet ítélni olyasvalakit, mint Ahok, aki a főváros kormányzója, az elnök szövetségese, és a legnagyobb politikai párt támogatását élvezi, akkor a többiekkel mi fog történni?” – vetette fel a kérdést a jogvédő. Az eddig viszonylag szekuláris Indonéziában – amely a világ legnépesebb muszlim többségű állama – erősödik a vallási konzervativizmus. Az ítélethirdetés után Syamsu Hilal, az Ahokot tavaly feljelentő muszlim csoport egyik tagja azt mondta: „Tanúi lehettünk, hogy a bíróság Allah képviselője lett.”