Elhalaszthatják a civilek finanszírozásáról szóló EP-jelentés tárgyalását

A Politico úgy értesült: elhalasztanák a civilek finanszírozásáról szóló EP-jelentés tárgyalását.

MTI
2017. 05. 04. 10:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhalasztaná a civil szervezetek finanszírozásáról szóló európai parlamenti (EP) jelentés tárgyalását a javaslatot jegyző német képviselő, hogy azt ne lehessen „összemosni” az NGO-szabályozás tervezett magyarországi szigorításával – jelentette a Politico brüsszeli hírportál. A beszámoló szerint – amelyet a távirati iroda foglalt össze – a néppárti Markus Pieper azt kérte a képviselőtársaitól, hogy három hónappal halasszák el a szavazást az átláthatósági szabályokról, mert el akarja határolni javaslatát a magyar kormány megközelítésétől.

„A jelenlegi magyarországi események miatt szeretném megragadni az alkalmat arra, hogy rámutassak a civil szervezetek finanszírozására vonatkozó magyar és uniós megközelítés közötti világos különbségekre” – írta Pieper. A képviselő javaslata értelmében csak azok az NGO-k részesülhetnének az unió támogatásában, amelyek „nem terjesztenek valótlanságokat” és nem kampányolnak az EU „alapvető kereskedelmi és biztonságpolitikai célkitűzései ellen”. A tervezetnek számos ellenzője is van, sokak szerint elfojtaná a vitát olyan érzékeny kérdésekben, mint például a szabadkereskedelmi megállapodások ügye, ráadásul az indítványt az Európai Bizottság sem támogatja, mondván, hogy már most is kellően szigorúak az érintett civil szervezetekre vonatkozó szabályok.

A Politico emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktort olyan vádak érik Európában, amelyek szerint „korlátozni próbálja a politikai szabadságot azáltal, hogy fellép a kormányát bíráló szervezetek, például bizonyos NGO-k és a Közép-európai Egyetem ellen”. Mint írták, Orbán Viktor az Európai Parlamentben utalt is Pieper munkájára, amikor felszólalásában arról beszélt, hogy az uniós parlamentben is foglalkoznak azzal a bonyolult kérdéssel, hogy miként lehetne „a demokratikus döntéshozatalt befolyásolni akaró, tőkeerős külföldi lobbik működését mindenki számára átláthatóvá tenni”.

Az MTI hangsúlyozza, e kérdésben Manfred Weber néppárti frakcióvezető is kiállt a magyar kormányfő mellett, utalva arra, hogy a magyar tervezet akár az uniós szintű szabályozásnak is a modellje lehetne. „Átláthatóvá válik Magyarországon, hogy Oroszországból, az Egyesült Államokból vagy máshonnan finanszírozzák-e ezeket az NGO-kat, én szeretnék hasonló törvényt látni európai szinten is” – mondta. Pieper azonban leszögezte, az ő kezdeményezése azokról a civil szervezetekről szól, amelyek „az európai adófizetők pénzéből részesülnek”, és nincs köze „a részben külföldi finanszírozásban részesülő NGO-k regisztrációját előíró” magyarországi tervekhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.