Harapófogóban az európai szocialisták

Sok országban őszödi beszéd nélkül is sikerült szinte teljesen lenulláznia magát a hagyományos baloldalnak.

Ruzsbaczky Zoltán
2017. 05. 05. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szétszakadt szavazóbázis, pocsék választási eredmények, elpártoló fiatalok – nem túlzás azt mondani, hogy a legtöbb európai országban válságba került a hagyományos baloldal. Azok után, hogy Hollandiában a korábban második legerősebb Munkáspárt idén mindössze 5,7 százalékot kapart össze a parlamenti választáson, és azután, hogy a francia elnökválasztáson a kormányzó szocialisták jelöltje alig több mint hat százalékot kapott, továbbra sem látszik, hogy az egykor meghatározó politikai erő feltámadna. Mert bár azzal, hogy Németországban Martin Schulzot választották a Szociáldemokrata Párt kancellárjelöltjének, a közvélemény-kutatások felfelé ívelő pályát mutattak, most úgy tűnik, lemaradnak a kormányzó, Angela Merkellel felálló, kereszténydemokrata CDU–CSU-pártszövetség mögött. Az egész kontinenst érintő gyászmenet pedig halad tovább, hiszen az Egyesült Királyságban nyáron előre hozott választásokat tartanak, ahol érik a Konzervatív Párt nagyarányú győzelme a mélyponton lévő, egykor kormányzó Munkáspárt felett.

Látható tehát, hogy az Európai Unió legerősebb államainak egyikében sem sikerült megtartania vezető pozícióját a mérsékelt baloldalnak; hol a szélsőséges vagy éppen az újbaloldali és zöldpártok, hol pedig a radikális jobboldal szipkázta el a mérsékelt bal szavazói hátországát.

De mégis miként történhetett meg, hogy a kétezres években még magabiztos és erős európai baloldal a válság óta nem talál magára? – A gyengélkedés fő oka, hogy a hagyományos baloldal elveszítette azt a választói koalíciót, amely korábban mögéje állította mind a hajdani munkásosztályt, mind a városi értelmiség egy részét, mind pedig a haladó szellemű fiatalokat – elemezte a helyzetet megkeresésünkre Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. – Míg a munkásokat sok esetben a radikális jobboldal – mint például a Marine Le Pen vezette francia Nemzeti Front – szólította meg hatékonyabban, addig a városi, progresszív értelmiség csalódottabb részét az újbaloldali vagy éppen zöldpártok csábították el.

A hagyományos baloldali pártok Tóth szerint így mára két oldalról harapófogóba kerültek. Mindez Magyarországon is ismerősen hangozhat, elég csak arra gondolni, miként szipkázta el az MSZP rengeteg északkelet-magyarországi szavazóját a Jobbik, a fővárosiakat pedig a Demokratikus Koalíció és más liberális alakulatok. A francia elnökválasztás első körében pedig láthattuk, hogyan vérzik el a szocialista elnökjelölt az exszocialista, de középre húzó Emmanuel Macron, valamint a szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchon kettős nyomása alatt.

– A városi értelmiséget és a fiatalokat már kevésbé érdekli a jövedelem újraelosztása, hiszen jobb élethelyzetben vannak, mint régen. Környezetvédelem, melegházasság, menekültbarát politika – a baloldali érzelmű fiatalabb generációt ezekkel a témákkal lehet megfogni – magyarázza Tóth Csaba. A helyzet összetettségét érzékeltetve ugyanakkor megjegyzi, az egykori munkásosztály tagjai sok esetben ennél jóval konzervatívabbak. Nem csoda tehát, hogy közülük sokan a radikális jobboldal táborába sodródnak.

És hogy miként tudna a baloldal kilábalni a válságból? Egyértelmű recept nincsen. Tóth Csaba szerint a kulcs az lenne, ha a válságba jutott pártok úgy tudnának szociálisan érzékeny politikát folytatni, hogy közben a városi értelmiséget is megszólítják – ezt persze leírni jóval egyszerűbb, mint megvalósítani. A határozott balratolódás nem tűnik jó ötletnek, a brit Munkáspárt Jeremy Corbynnal, valamint a francia szocialisták is hasonlóval próbálkoztak, az eredmények pedig nem túl szívderítők. Jól jönne persze, ha ezek a pártok megfelelő embereket találnának a kulcspozíciókba; ez, úgy tűnik, a németeknek sikerült, hiszen a Magyarországon ellentmondásos megítélésű, ám a németek között népszerűnek számító Martin Schulzcal a szocdemek úgy-ahogy, de megindultak felfelé.

Persze azért van még olyan ország, ahol a helyi baloldal kézben tartja a gyeplőt. Dániában nagyjából 28 százalékkal, magabiztosan vezetnek a Szociáldemokraták, és Norvégiában is az élen áll a Szocialista Baloldali Párt. És akkor még nem beszéltünk Görögországról, ahol a kormányzó Sziriza is a radikális baloldalhoz tartozik, de mellettük még a helyi kommunisták is befértek a törvényhozásba. Mindezt úgy, hogy eközben a hagyományos szocialista párt, a Paszok kiábrándító eredménnyel a 2015-ös választásokon mindössze 6,3 százalékot kapott. Olaszország viszont azon kevesek közé tartozik, ahol baloldali koalíciós kormány van, amelyet a mérsékelt Demokrata Párt vezet.

Az egyelőre még nem látszik, hogy a hagyományos baloldal mélyrepülése, valamint a radikális és új baloldali erők jó teljesítménye vajon folytatódik-e a jövőben, és ha igen, meddig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.