Ki „profitálhat” a manchesteri terrortámadásból?

A brit választási kampány közepén történt a robbantás. A toryk ebből is jól jöhetnek ki.

Földi Bence
2017. 05. 24. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A manchesteri terrortámadás nyomán – amelyet a gyanú szerint egy 22 éves, Salman Abedi nevű, líbiai származású férfi követett el, és 22 halálos áldozatot követelt – összeült a brit kormány válsághelyzeti tanácskozó testülete, a Cobra. A kedd éjjel tartott eseményen eldöntötték, hogy a legmagasabb, kritikus szintre emelik a terrorkészültséget az országban, így a kiemelt védettségű helyszíneken járőröző rendőri egységek mellé katonai alakulatok is társulhatnak.

A brit belügyminiszter, Amber Rudd szerdán a BBC-nek adott interjújában elmondta, feltehetőleg nem egyedül cselekedett a merénylő – ennek megfelelően délután három férfit elfogtak a robbantással kapcsolatban. Az egy nappal korábban intézkedés alá vont férfival együtt így az előzetesbe helyezett lehetséges tettestársak száma már négyre emelkedett, s köztük van a robbantó testvére is. Rudd az interjúban nyíltan kritizálta az Egyesült Államok titkosszolgálatait, amiért az elkövető neve előbb került nyilvánosságra Amerikában, mint az Egyesült Királyságban. Azon kérdésre, hogy ezek után megvizsgálják-e az információmegosztás gyakorlatát más országokkal, a belügyminiszter úgy válaszolt, hogy „egészen őszintén szólva igen”.

A támadás nemcsak a puszta ténye miatt fontos, hanem azért is, mert a június 8-i brit előre hozott választás kampányának félidejében történt. Theresa May miniszterelnök, a Konzervatív Párt miniszterelnök-jelöltje kedden bejelentette, hogy pártja bizonytalan időre felfüggeszti kampányát. A toryk kezdeményezéséhez csatlakozott a Munkáspárt, a Liberális Demokrata Párt, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP), a Zöldek, a Skót Nemzeti Párt és a walesi Plaid Cymru is.

A kampányidőszak felfüggesztése egyébként pont a toryknak „jött jókor”. Ennek egyik oka, hogy a konzervatívok a bevándorlás visszaszorítását tűzték zászlajukra, a merénylet miatt pedig várhatóan erősödnek a migrációellenes érzelmek Nagy-Britanniában – mondta az M1 szerda reggeli műsorában Kiss István, a Századvég vezető kutatója. Ugyanezen okokból egyébként a UKIP is „profitálhatna” a merénylet utáni hangulatból, ám egybehangzó elemzői vélemények szerint a párt jelenleg annyira szervezetlen, hogy nem lesznek képesek kihasználni a kínálkozó lehetőséget. A toryknak azért is jól jöhet a szusszanásnyi szünet, mert a programjuk múlt csütörtöki bemutatása óta eltelt időszakban komoly támadás érte őket a tervezett szociális reformjuk miatt. Az eredeti terv szerint a nyugdíjasok nagyobb hozzájárulását kértek volna az ellátásukhoz, a kritikusok demenciaadónak nevezték a lépést. Theresa May végül visszatáncolni kényszerült, de azóta is a figyelem középpontjában vannak a konzervatív szociálpolitikai tervek.

Kiss egyébként rámutatott egy másik aspektusra is: May a tavaly nyári brexitnépszavazás előtt belügyminiszter volt, akinek az imázsához hozzátartozott, hogy rendet tesz az országban. Mindezek ellenére rövid időn belül már a második terrortámadás történt brit földön, így ha a választók úgy ítélik meg, hogy mégsem elég biztonságos az Egyesült Királyság, az árthat is a toryknak – mondta a szakértő. Rosszul jöhet a kampány során az is, hogy szerdán kiderült: több nagy olajcég is pénzt adományozott May kormányra kerülése óta a Konzervatív Pártnak, amely további kormányzati támogatást ígért az iparágnak. Az is kiderült, hogy január és március között összesen 5,46 millió fontot (közel kétmilliárd forintot) kapott adományokból a kormányzó párt.

A Munkáspárt 2017 első negyedévében ugyanakkor „csupán” ezen összegnek kevesebb mint felét, 2,65 millió dollárt (944 millió forintot) tudott összegyűjteni az adományozóktól. A saját szavazói körében is népszerűtlen Jeremy Corbyn vezette Munkáspárt ugyan a közvélemény-kutatások szerint elkezdte lefaragni hátrányát a torykkal szemben, de várhatóan nem tudja majd megakadályozni a kormánypárt földcsuszamlásszerű győzelmét. Pedig túléléséhez erre lenne szükség, főleg azután, hogy Corbyn bejelentette, vereség esetén sem mond le a párt éléről.

A baloldal elkezdett mozgolódni, a politikába való visszatérését nemrég bejelentő Tony Blair exminiszterelnök akár új pártot is alapíthat, amely Corbyntól csalna el szimpatizánsokat. A Munkáspárt nagy adományozói szerint is lenne igény egy új erőre a baloldalon, Peter Coates, a Stoke City labdarúgóklub tulajdonosa, aki korábban sok pénzt ajándékozott a baloldali pártnak, elárulta: érdekelné egy új párt megalapítása. A Telegraph korábban pedig arról számolt be, akár száz alsóházi képviselő is dezertálna a Munkáspártból, ha új baloldali formáció jönne létre.

A mostani kampány pozitívuma, hogy összesen egymillió új, fiatal szavazó vetette fel magát a választói névjegyzékbe. Hétfőn volt ennek a határideje, akkor 246 ezer fiatal – 18-24 éves – gondolta úgy, hogy részt akar venni a június 8-i előre hozott választáson. A fiatalok megszólítása hagyományosan nehezen megy Nagy-Britanniában is, ráadásul ez a korosztály az országos átlagnál jóval alacsonyabb arányban vesz részt a voksoláson: 2015-ben 66 százalékos volt a részvétel, de a 18-24 évesek körében csak 43 százalékos. Az idősebb generációkhoz képes még nagyobb a különbség, 2015-ben 35 százalékponttal magasabb volt a részvétel a hatvanöt évnél idősebbek között.

Elemzők szerint egyébként nagy változásokat a fiatalok magasabb részvétele sem okozna az eredményekben. A The Daily Telegraph számításai szerint minimum hatvan százalékos részvételnél összesen 37 választókerületben lehetne leváltani a jelenlegi képviselőt, ha a fiatalok legalább akkora arányban mennének el szavazni, mint a brexitreferendum idején.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.