A világszervezet nemzetközi tényfeltáró misszióját Indira Dzsai Szingh, az indiai legfelsőbb bíróság jogásza fogja vezetni – jelentette be az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának elnöke közleményében, amely szerint a rohingják elleni súlyos jogsértések kivizsgálásával megbízott szakértői csoport másik két tagja Radika Kumáraszvámi Srí Lanka-i emberi jogvédő ügyvéd és Christopher Sidoti ausztrál aktivista lesz.
A misszió engedélyt kér majd, hogy eljuthasson a 95 százalékban buddhista lakosú délkelet-ázsiai országba, ahonnan az ENSZ adatai szerint 75 ezer muszlim rohingja menekült el Bangladesbe a kormány tavaly októberben indított rakhajni tisztogató művelete óta, amelyet megtorlásnak szántak arra, hogy fegyveresek határátkelőket támadtak meg.
A világszervezet teljes körű együttműködésre szólította fel a mianmari kormányt, így arra is, hogy az akadálytalan tényfeltárás érdekében biztosítson hozzáférést a helyi hatóságok által lefolytatott vizsgálatok eredményeihez.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa márciusban döntött arról, hogy nemzetközi tényfeltáró missziót küld Mianmarba.
Yanghee Lee, az ENSZ emberi jogokkal foglalkozó különmegbízottjának márciusi nyilatkozata szerint a mianmari hadsereg emberiesség elleni bűncselekményeket követett el a rohingja muszlim kisebbség ellen. Hozzátette: a rohingják a mianmari biztonsági erők „módszeres” visszaéléseinek áldozatai.