Különleges ügyész vizsgálja az orosz befolyást az USA-ban

A feladatot Robert Mueller volt FBI-igazgató látja majd el.

MTI
2017. 05. 18. 3:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rod Rosenstein, az igazságügyi tárca miniszterhelyettese közleményében azt írta, úgy döntött, a köz érdekét szolgálja, ha jogkörével élve különleges ügyészt nevez ki, aki magára vállalhatja a felelősséget a vizsgálatért.

„Döntésem nem jelenti annak megállapítását, hogy bűncselekmények történtek volna, vagy hogy bármilyen bűnvádi eljárás indulna” – hangsúlyozta Rosenstein.

Donald Trump elnök republikánus kormánya a kinevezéssel az ellenzéki demokrata politikusok azon – a napokban egyre erősödő – követelésének engedett, hogy az igazságügyi minisztériumtól független személy kezébe adja a politikailag rendkívül érzékeny vizsgálatot – írta az AP amerikai hírügynökség.

A lépésre egy nappal azután került sor, hogy kiderült: James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nemrég elbocsátott igazgatója egy feljegyzésében azt írta, Trump elnök arra kérte őt, hogy állítsa le a volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn orosz kapcsolatainak ügyében zajló vizsgálatot.

A demokrata követeléseknek a kongresszus republikánus vezetői sokáig ellenálltak, és semmi nem utalt arra, hogy Trump elnök vagy az adminisztráció vezető munkatársai ilyen lépésre készülnek. Közben azonban egyre több republikánus politikus tette magáévá azt az álláspontot, hogy mélyebbre kell ásni a tavalyi amerikai elnökválasztás befolyásolását célzó állítólagos orosz erőfeszítések ügyében.

Robert Mueller volt FBI-igazgató kinevezését a független vizsgálat vezetésére általában kedvezően értékelték Washingtonban. Demokrata politikusok kifogásolták, hogy nem túl gyorsan született meg a döntés, és óvatosan nyilatkoztak, azt hangoztatva, hogy meg kell várni, Mueller milyen eredménnyel jár.

Donald Trump elnök Mueller kinevezésének nyilvánosságra hozatala előtt 25 perccel értesült a döntésről – írta szerdán a Bloomberg. Az amerikai hírügynökség forrásai szerint Rod Rosenstein, az igazságügyi tárca miniszterhelyettese előbb aláírta a vonatkozó dokumentumokat, és csak ez után értesítette a Fehér Ház jogtanácsosát, Donald McGahnt, aki aztán tájékoztatta az elnököt.

A The New York Times című napilap úgy értesült, hogy Trump visszafogottan reagált a hírre. Hozzátette ugyanakkor, hogy az ügyben „vissza akar vágni”. A kinevezéssel kialakult helyzetet mindenesetre megvitatta fő tanácsadóival.

Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője azonban közölte, hogy Mueller „a megfelelő ember erre a munkára”. Dianne Feinstein szintén demokrata párti politikus, a szenátus hírszerzési bizottságának tagja leszögezte: helyes döntés volt a kinevezés, a két politikai oldal közötti kölcsönös gyanakvást eloszlathatja, ha egy mindkét fél által tisztelt személy felügyeli a vizsgálatot.

Jason Chaffetz, a képviselőház befolyásos vizsgálóbizottságának republikánus elnöke ugyanakkor nagyszerű választásnak nevezte a volt FBI-igazgató Muellert. „Támadhatatlan múltú” jelöltként jellemezte, meggyőződését fejezve ki, hogy személye széles körben elfogadásra talál.

John Cornyn, a szenátus egyik magas rangú republikánus tagja úgy fogalmazott, hogy a különleges ügyész kinevezése enyhíthet a törvényhozásban jelenleg uralkodó éles megosztottságon, és megkönnyítheti, hogy a szenátusban támogatásra találjon Donald Trump jelöltje az FBI új vezetőjének személyére.

Cornyn kijelentette, hogy Joe Lieberman volt szenátor, az FBI megürült igazgatói posztjának betöltésére jelenleg legesélyesebbnek tartott jelölt személye széles körű támogatásra találhat a felsőházban.

Donald Trump később kijelentette, hogy a tavalyi elnökválasztás orosz befolyásolási kísérletének vizsgálatára kinevezett különleges ügyész gyors munkájára számít, és a vizsgálat eredménye szerinte őt igazolja majd.

Az elnök közleményben szögezte le: a vizsgálat azt igazolja majd, hogy „nem volt összejátszás” választási kampányának munkatársai és orosz tisztségviselők között.

„Sokszor kifejtettem már, hogy egy alapos vizsgálat megerősíti majd, amit úgyis tudunk, miszerint nem volt összejátszás a kampányom és külföldi személyek között” – olvasható az elnöki megnyilvánulásban.

Mueller rövid közleményben tudatta, hogy vállalja és legjobb tudása szerint fogja ellátni a felelősségteljes munkát. Egyúttal bejelentette: lemond tisztségéről az ügyvédi irodában, ahol mostanáig dolgozott.

A Fehér Házat csak a kinevezés előtt egy órával értesítette az igazságügyi minisztérium. Sean Spicer fehér házi szóvivő hétfői sajtótájékoztatóján még elvetette a különleges ügyész kinevezésének javaslatát. Indoklásában Spicer utalt Andrew McCabe ügyvezető FBI-igazgató múlt heti szenátusi meghallgatására, amelynek során McCabe hangsúlyozta, hogy folytatja az elbocsátott James Comey munkáját, és a Szövetségi Nyomozó Irodának ehhez minden forrás rendelkezésére is áll.

A precedens nélküli kinevezésről nem értesítették előre a képviselőház republikánus elnökét, Paul Ryant és a törvényhozás vezető politikusait sem.

A 72 éves Robert Mueller a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) korábbi igazgatója. 2001 nyarán George W. Bush elnök nevezte ki, és egy héttel az Egyesült Államok elleni, 2001. szeptember 11-i terrortámadások előtt lépett hivatalba. Szolgálataira Bush elnök utódja, Barack Obama is igényt tartott, s 2013-ig irányította az FBI munkáját. Edgar Hoover óta ő volt a Szövetségi Nyomozó Iroda élén leghosszabb ideig álló vezető. Robert Muellernek széles körű nyomozati hatalma lesz majd. Az előreláthatólag még hónapokig tartó vizsgálat során hozzáférhet az FBI és az igazságügyi minisztérium valamennyi titkosított dokumentumához és interjújához, vádat emeltethet, ha szükségét látja, és vádemelő esküdtszéket is összehívhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.