Theresa May brit miniszterelnök számon fogja kérni Donald Trump amerikai elnököt, amiért a manchesteri robbantás elkövetőjének neve idő előtt kiszivárgott az amerikai sajtóban. Egyes források szerint erre már a csütörtöki NATO-csúcson sor kerülhet.
A szivárogtatásra válaszul a brit hatóságok csütörtökön közölték: nem osztják meg az amerikai bűnüldözési szervekkel a manchesteri merénylettel kapcsolatos érdemi információjukat – írja a BBC.
Andy Burnham, Manchester polgármestere csütörtöki Twitter-üzenetében azt írta: hivatalos panaszt tett az ügyben az Egyesült Államok londoni nagykövetségének ügyvivőjénél. Burnham teljesen elfogadhatatlannak nevezte a kiszivárogtatásokat, és közölte az amerikai ügyvivővel, hogy ennek a gyakorlatnak azonnal véget kell vetni, mivel veszélyezteti az öngyilkos merénylet hátterének feltárását célzó nyomozást.
A New York Times még a brit szolgálatokat megelőzve hozta nyilvánosságra az elkövető nevét és fényképét. Ráadásul az amerikai lap hasábjain a támadás helyszínén készült rendőrségi fotók is megjelentek. A brit tisztviselők rendkívül dühösek voltak a szivárogtatásért, hiszen minden, addig a nyomozás szempontjából titokban tartott részlet is napvilágra került.
Kiderült, hogy a Salman Abediként megnevezett robbantó egy kék hátizsákban vitte be a robbanóanyagot tartalmazó tartályt a koncert helyszínére. A bombához szögeket és csavarokat is erősítettek, amelyeket a detonáció repeszekként szórt szét, így okozva még nagyobb pusztítást. A fotók a bizonyítékai annak, amit a brit belügyminiszter korábban megerősített, hogy a pusztító hatású öngyilkos robbantásos merényletet az elkövető fejlettebb eszközökkel hajtotta végre, mint amilyeneket az elmúlt időszak több más terrorcselekményében használtak. Amber Rudd szerint ennek alapján „valószínűnek tűnik”, hogy a 22 éves, líbiai származású, de Manchesterben született merénylő nem egyedül cselekedett.
Külön nyomozócsoport dolgozik azon, hogy feltárják Salman Abedi hálózati kapcsolatait. A robbantással összefüggésben eddig nyolc embert vettek őrizetbe, köztük a támadó Dél-Manchesterben élő bátyját, valamint egy nőt is, akit később elengedtek. A merénylő Líbiában élő apját és öccsét is elfogták a hatóságok.
Az Egyesült Királyság további merényletektől tart: Theresa May miniszterelnök bejelentette, hogy elrendelték a kritikus, vagyis legmagasabb terrorkészültségi szintet, az Operation Temperer nevű akció során pedig ötezer katonát vezényelhetnek a brit nagyvárosok utcáira – közülük ezer főt már kivezényeltek a nagykövetségek, minisztériumok védelmére.
Salman Abedi a közelmúltban három hetet töltött Líbiában, ahova valószínűleg Tunézián keresztül jutott el – 2016 augusztusáig Líbiában is központot tartott fenn az Iszlám Állam, terrorsejtjei pedig jelenleg is működhetnek a közel-keleti ország területén. Abedi csak pár nappal a merénylet végrehajtása előtt tért vissza Manchesterbe. Nem kizárt, hogy a robbantás előtt Tripoliban élő öccsével találkozott.
A merényletben 22-en életüket vesztették, 64-en megsérültek. Az áldozatok és a sérültek között egyaránt sok a gyermek és a tizenéves fiatal. A legfiatalabb azonosított halálos áldozat egy nyolcéves kislány.