Az amerikai képviselőház csütörtökön megszavazta azt a republikánus egészségügyi törvényjavaslatot, amely az Obamacare néven ismert korábbi egészségbiztosítási reform eltörlését célozza.
A republikánusoknak 216 szavazatra volt szükségük a javaslat elfogadásához, végül 217 igen voksot sikerült biztosítaniuk, így a kongresszus képviselőházában sikerrel vette az akadályt a javaslat, amely nem más, mint Donald Trump elnök csomagja a korábbi egészségügyi reform lebontására.
Az Obamacare visszaverése azonban nem egyszerűen a korábbi elnök által fémjelzett demokrata egészségbiztosítási reform szétzúzását jelenti, hanem szimbolikus ügy is az Egyesült Államokban. A republikánusok ideológiai alapon is támadták Obama reformját, mivel szerintük nem az egyéni és önkéntes felelősségvállalásra épül, hanem a kollektív és bizonyos megszorításokkal a kötelező egészségbiztosítás felé tolta el az amerikai rendszert.
Az Obamacare rendelkezéseit kihasználva eddig húszmillió olyan amerikai tett szert egészségbiztosításra, aki korábban nem tudott erre jogosultságot szerezni. A republikánusok azonban a reformot a szövetségi kormányzat túlterjeszkedésének tekintették, és azt állították, hogy a betegek választási lehetőségei a kötelező érvényű rendelkezésekkel szűkültek, az egészségügyi szolgáltatások árát pedig felhajtotta a demokrata reform.
A republikánus ellentámadás, amely az állami szerepvállalás mérséklését ígéri, vagyis az Amerikai egészségügyi törvény (American Healthcare Act) több lényeges ponton is módosítja Obama reformját. A BBC összesítése szerint ezek a főbb pontok:
A republikánus törvényhozók ujjongva fogadták a szavazás eredményét. Az örömre minden okuk megvolt, hiszen a szükséges többség biztosítása hosszú huzavona, a párt egyes erőcsoportjai közötti maratoni egyeztetés eredménye.
Trump elnök azonban, akinek egyik fő választási ígérete volt az Obamacare lerombolása, még nem dőlhet hátra. A képviselőház után júliusban a javaslat a szenátus elé kerül, s elemzők szerint ott hevesebb vitákra lehet majd számítani.
Mindazonáltal a csütörtöki szavazás nagy győzelem Donald Trump számára, aki a szavazást követően a Fehér Ház Rózsakertjében tartott győzelmi fogadást. Szintén nagy siker ez, mutat rá a Reuters jelentése, Paul Ryan házelnök számára, aki bizonyította, hogy döntő ügyekben képes összefogni az republikánusokat a képviselőházban.
Noha Trump elnök egészségügyi reformját eredetileg elnöksége első száz napjában szerette volna megvalósíttatni, nem várt akadályokba ütközött saját pártja részéről. Márciusban a javaslat sikeréről már kezdtek végleg lemondani, mivel a republikánus képviselők képtelenek voltak megegyezni a konkrét rendelkezéseket illetően. A párt mérsékelt szárnya ugyanis túl keménynek tartotta a javaslatot, míg a jobbszélt képviselő, mintegy 40 republikánus képviselőt tömörítő Freedom Caucus konzervatívabb elképzeléseket volt csak hajlandó támogatni. A Freedom Caucus a javaslat első verzióját meg is buktatta a képviselőházban.
Paul Ryan házelnök és Donald Trump elnök ezután kezdett intenzív tárgyalásokba a republikánusok köreiben, hogy a minimálisan szükséges 216 szavazatot valamiképpen biztosítsák. Úgy kellett tehát bizonyos engedményeket tenniük a Freedom Caucus ultrakonzervatívjainak, hogy a mérsékelt szárnyat se ijesszék el.
A jelek szerint ezt a munkát most siker koronázta. A javaslat 217 igen szavazattal, 213 nem ellenében átment a képviselőházon. Ellene egyébként 20 republikánus képviselő szavazott, és egyetlen demokrata sem támogatta.
A beszámolók szerint a szavazás után a demokrata képviselők a hatvanas évek egyik slágerét, a Na Na Hey Hey (Kiss Him Goodbye) című számot énekelték, utalva arra, hogy a republikánusok búcsút inthetnek képviselői helyüknek, amennyiben az Obamacare lebontása népszerűtlennek bizonyul majd a választók körében. Ők abban reménykednek, hogy a két elnökválasztás között tartandó, 2018-as képviselőválasztás során a republikánusok vereségéhez vezet majd a reform megbuktatása.