Egymás megértésével nem lehetett gond Angela Merkel és Vlagyimir Putyin keddi találkozóján, hiszen előbbi beszél oroszul, utóbbi pedig németül. A német kancellár és az orosz elnök Szocsiban igyekezett is megtalálni a közös hangot, ami a Nyugat és Oroszország közötti jelenlegi feszült helyzetben nem is volt olyan egyszerű. Áttörést senki sem várt, a látogatás súlyát azonban eleve megadta, hogy Merkel kétévi kihagyás után utazott ismét Oroszországba. Mindenekelőtt azért, hogy a bizonytalan és átalakuló világban a legfontosabb kérdéseket illetően egyeztessék a két ország álláspontját. A nézetkülönbségek világosan kirajzolódtak, ám mindkét politikus igyekezett óvatosan, a másik fél érzékenységét figyelembe véve fogalmazni.
Mint azt a megbeszéléseket záró sajtótájékoztatón elmondták, a kétoldalú viszony aktuális témáin túl az ukrajnai válságról, a szíriai és a líbiai konfliktusról, valamint globális kérdésekről egyeztettek a G20-ak közelgő hamburgi csúcsa előtt. Ukrajna kapcsán mind Merkel, mind pedig Putyin hangoztatta a megoldás fontosságát, ám mindenki tartotta magát eddigi álláspontjához. Mint fogalmaztak, az úgynevezett normandiai formátumon keresztül állandó kapcsolatban vannak, s a minszki megállapodásnak nincs alternatívája. Szíriáról szólva is a tűzszünet fenntartását nevezték elsődlegesnek. Putyin kikérte az oroszországi tüntetéseken foganatosított rendőri fellépést érintő nyugati kritikákat, s szörnyűnek nevezte azokat a feltételezéseket, hogy Moszkva beavatkozna a közelgő német választásokba. Ettől Merkel sem tartott, ugyanakkor arra kérte Vlagyimir Putyint, hogy érvényesítse befolyását a csecsenföldi homoszexuálisok jogainak tiszteletben tartása érdekében. Összességében elmondható, hogy a látogatás meglepetéssel nem szolgált, ám finom elmozdulásként értékelhető a pragmatikus együttműködés, a Nyugat és Oroszország kapcsolatainak a normalizálása felé.
A két ország viszonya Oroszország 2014-es ukrajnai beavatkozása nyomán romlott meg. A kereskedelmi forgalom a 2012-es 80 milliárd eurós szintről tavaly 40,7 milliárdra esett vissza. Az utóbbi hónapokban ismét élénkülés tapasztalható, a növekedés 7,3 milliárdos, 43 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi évben. Emellett az Északi Áramlat bővítésével folyamatosan erősödik a két ország közötti energetikai kapocs. A politikai kapcsolatok azonban továbbra is mélyponton vannak. Berlinnek nem igazán tetszik, hogy Oroszország megkerülhetetlenné vált az európai biztonság szempontjából két legfontosabb konfliktus – az ukrajnai és a szíriai – megoldásában. Moszkva ugyanakkor nem nézi jó szemmel, hogy a hagyományosan pragmatikus kapcsolatok ellenére Németország az oroszellenes retorika európai \"lokomotívja\", ahogy azt sem, hogy a szankcióknak nem látni a végét.
A találkozó inkább puhatolózó jellegű volt, a személyes kapcsolatok újrafelvételét, ezen keresztül a feszültség valamelyes csökkentését szolgálta, ami a jelenlegi helyzetben teljesen természetesnek mondható. A kétoldalú kapcsolatok élénkítése miatt azonban a német kancellárnak aligha lett volna olyan fontos tárgyalni Putyinnal. Ahogy a Der Spiegel ezt már előzetesen jelezte, Merkel fő célja az volt, hogy elkerülje a legrosszabbat. Ez pedig az, hogy Moszkva és Washington nélküle egyezik meg bármilyen fontos kérdésben. Az orosz álláspont „felderítése” különösen fontos volt számára a júliusi hamburgi G20-as csúcs előtt, ahol várhatóan először találkozik személyesen Donald Trump és Vlagyimir Putyin. A Fehér Házban zajlott váltással a világban átrendeződő erőviszonyok és súlypontok felmérése Putyin számára is érdekes kihívás volt, s arra is kíváncsi lehetett, hogy milyenek Merkel személyes benyomásai Trumpról és az amerikai elnök minap Berlinben járt lányáról, Ivankáról. E tapogatózás érdekes momentuma, hogy találkozójuk után nem sokkal az orosz elnök már a Fehér Ház első emberével tárgyal telefonon, s akár tájékoztathatja is Trumpot a Merkellel folytatott beszélgetésről. Már, ha akarja. Putyin e két megbeszéléssel a háta mögött biztosan könnyebben tárgyalhat majd szerdán szintén Szocsiban török kollégájával, Erdogannal.
Merkel számára belpolitikai értelemben is volt súlya ennek az útnak, hiszen a szeptemberi választások előtt demonstrálni akarta külpolitikai aktivitását. Mindenek előtt azt, hogy rajta tartja a kezét a világpolitika érzékeny kérdésein, s Trump is számíthat rá az Európán belüli kapcsolatok konszolidálásában. E vizittel jelezhetett a hazai elégedetlenkedőknek, mindenek előtt az üzleti szférának is, azt, hogy a Moszkva és a Nyugat közötti feszültség ellenére kész a párbeszédre Putyinnal. Már csak azért is, nehogy valamilyen Moszkva felől érkező esetleges meglepetés zavarja meg a korábbiaknál amúgy is nehezebb kampányát. S ha már a választásoknál tartunk, Merkel aligha a sokat emlegetett hackerekre pazarolta a szót. Sokkal fontosabb ugyanis számára, hogy hová szavaz a mindenekelőtt a moszkvai csatornákból tájékozódó 2,5 millió orosz ajkú német állampolgár.