Merkel és Putyin: Meg kell törnünk a jeget

A kancellár és az orosz elnök megbeszélése apró lépés Moszkva és a Nyugat kapcsolatainak normalizálása felé.

Stier Gábor
2017. 05. 02. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egymás megértésével nem lehetett gond Angela Merkel és Vlagyimir Putyin keddi találkozóján, hiszen előbbi beszél oroszul, utóbbi pedig németül. A német kancellár és az orosz elnök Szocsiban igyekezett is megtalálni a közös hangot, ami a Nyugat és Oroszország közötti jelenlegi feszült helyzetben nem is volt olyan egyszerű. Áttörést senki sem várt, a látogatás súlyát azonban eleve megadta, hogy Merkel kétévi kihagyás után utazott ismét Oroszországba. Mindenekelőtt azért, hogy a bizonytalan és átalakuló világban a legfontosabb kérdéseket illetően egyeztessék a két ország álláspontját. A nézetkülönbségek világosan kirajzolódtak, ám mindkét politikus igyekezett óvatosan, a másik fél érzékenységét figyelembe véve fogalmazni.

Mint azt a megbeszéléseket záró sajtótájékoztatón elmondták, a kétoldalú viszony aktuális témáin túl az ukrajnai válságról, a szíriai és a líbiai konfliktusról, valamint globális kérdésekről egyeztettek a G20-ak közelgő hamburgi csúcsa előtt. Ukrajna kapcsán mind Merkel, mind pedig Putyin hangoztatta a megoldás fontosságát, ám mindenki tartotta magát eddigi álláspontjához. Mint fogalmaztak, az úgynevezett normandiai formátumon keresztül állandó kapcsolatban vannak, s a minszki megállapodásnak nincs alternatívája. Szíriáról szólva is a tűzszünet fenntartását nevezték elsődlegesnek. Putyin kikérte az oroszországi tüntetéseken foganatosított rendőri fellépést érintő nyugati kritikákat, s szörnyűnek nevezte azokat a feltételezéseket, hogy Moszkva beavatkozna a közelgő német választásokba. Ettől Merkel sem tartott, ugyanakkor arra kérte Vlagyimir Putyint, hogy érvényesítse befolyását a csecsenföldi homoszexuálisok jogainak tiszteletben tartása érdekében. Összességében elmondható, hogy a látogatás meglepetéssel nem szolgált, ám finom elmozdulásként értékelhető a pragmatikus együttműködés, a Nyugat és Oroszország kapcsolatainak a normalizálása felé.

A két ország viszonya Oroszország 2014-es ukrajnai beavatkozása nyomán romlott meg. A kereskedelmi forgalom a 2012-es 80 milliárd eurós szintről tavaly 40,7 milliárdra esett vissza. Az utóbbi hónapokban ismét élénkülés tapasztalható, a növekedés 7,3 milliárdos, 43 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi évben. Emellett az Északi Áramlat bővítésével folyamatosan erősödik a két ország közötti energetikai kapocs. A politikai kapcsolatok azonban továbbra is mélyponton vannak. Berlinnek nem igazán tetszik, hogy Oroszország megkerülhetetlenné vált az európai biztonság szempontjából két legfontosabb konfliktus – az ukrajnai és a szíriai – megoldásában. Moszkva ugyanakkor nem nézi jó szemmel, hogy a hagyományosan pragmatikus kapcsolatok ellenére Németország az oroszellenes retorika európai \"lokomotívja\", ahogy azt sem, hogy a szankcióknak nem látni a végét. 

A találkozó inkább puhatolózó jellegű volt, a személyes kapcsolatok újrafelvételét, ezen keresztül a feszültség valamelyes csökkentését szolgálta, ami a jelenlegi helyzetben teljesen természetesnek mondható. A kétoldalú kapcsolatok élénkítése miatt azonban a német kancellárnak aligha lett volna olyan fontos tárgyalni Putyinnal. Ahogy a Der Spiegel ezt már előzetesen jelezte, Merkel fő célja az volt, hogy elkerülje a legrosszabbat. Ez pedig az, hogy Moszkva és Washington nélküle egyezik meg bármilyen fontos kérdésben. Az orosz álláspont „felderítése” különösen fontos volt számára a júliusi hamburgi G20-as csúcs előtt, ahol várhatóan először találkozik személyesen Donald Trump és Vlagyimir Putyin. A Fehér Házban zajlott váltással a világban átrendeződő erőviszonyok és súlypontok felmérése Putyin számára is érdekes kihívás volt, s arra is kíváncsi lehetett, hogy milyenek Merkel személyes benyomásai Trumpról és az amerikai elnök minap Berlinben járt lányáról, Ivankáról. E tapogatózás érdekes momentuma, hogy találkozójuk után nem sokkal az orosz elnök már a Fehér Ház első emberével tárgyal telefonon, s akár tájékoztathatja is Trumpot a Merkellel folytatott beszélgetésről. Már, ha akarja. Putyin e két megbeszéléssel a háta mögött biztosan könnyebben tárgyalhat majd szerdán szintén Szocsiban török kollégájával, Erdogannal.

Merkel számára belpolitikai értelemben is volt súlya ennek az útnak, hiszen a szeptemberi választások előtt demonstrálni akarta külpolitikai aktivitását. Mindenek előtt azt, hogy rajta tartja a kezét a világpolitika érzékeny kérdésein, s Trump is számíthat rá az Európán belüli kapcsolatok konszolidálásában. E vizittel jelezhetett a hazai elégedetlenkedőknek, mindenek előtt az üzleti szférának is, azt, hogy a Moszkva és a Nyugat közötti feszültség ellenére kész a párbeszédre Putyinnal. Már csak azért is, nehogy valamilyen Moszkva felől érkező esetleges meglepetés zavarja meg a korábbiaknál amúgy is nehezebb kampányát. S ha már a választásoknál tartunk, Merkel aligha a sokat emlegetett hackerekre pazarolta a szót. Sokkal fontosabb ugyanis számára, hogy hová szavaz a mindenekelőtt a moszkvai csatornákból tájékozódó 2,5 millió orosz ajkú német állampolgár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.