Újabb erők kapcsolódtak be az Iszlám Állam elleni küzdelembe: a korábban Új Szíriai Hadsereg nevet viselő, az Egyesült Államok és Jordánia által támogatott lázadó csoport néhány nap alatt óriási területeket foglalt vissza a Szír-sivatagban a kalifátustól. És bár a zömében szikla- és agyagsivatagos területnek látszólag nincs stratégiai jelentősége, a szakértők figyelmeztetnek: ez a hadművelet megfelel az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció terveinek, amely azt szeretné elérni, hogy az általuk támogatott erők ellenőrizzék a szír–iraki határt.
Damaszkusz azonban gyanakodva nézi az amerikaiak pártfogolta lázadók előretörését az ország délkeleti határain: ők attól tartanak, a művelet célja valójában az, hogy a szíriai és az iraki kormányerőket elválasszák egymástól.
Mindettől függetlenül az elmúlt hónapokban a Szíriai Arab Hadsereg is hatalmas területeket szerzett vissza a terrorkalifátustól: a Tigris-alakulatok márciusban előbb elérték az Eufráteszt Aleppótól keletre, majd felszabadították Dair Hafer városát. Ebben a műveletben több mint ezer terroristát sikerült likvidálni, a kormányerők előrenyomulása mégis megtorpant ezen a fronton. Hama tartomány északi részén ugyanis az iszlamisták nagy erejű támadást indítottak a szíriai hadsereg ellen, az elveszített területeket pedig csak április végére sikerült visszaszerezni. Sikeresen haladnak viszont a kormányerők Palmüra környékén: a március elején visszafoglalt város környékén egyre több gázmező felett visszaszerezték az ellenőrzést az IÁ-tól.
A legérzékenyebb veszteségeket azonban kétségtelenül a kurdok által dominált Szíriai Demokratikus Hadseregtől szenvedték el a dzsihadisták. A november elején indított Eufrátesz Haragja nevű hadművelet keretében az amerikaiak által támogatott kurdok néhány napon belül teljesen visszafoglalhatják az Eufrátesztől délre fekvő Tabka városát, amit még április elején sikerült körbezárniuk. A település feletti ellenőrzés nem csupán az itteni légibázis miatt fontos: a város visszavételével stratégiai jelentőségű pozíciót szereznének a kurdok az IÁ ellen, ugyanis könnyedén ostromzár alá vonhatják a terrorkalifátus fővárosának tekintett Rakkát. Egyre több jel utal ugyanis arra, hogy Rakkát szintén ostromgyűrűvel – és nem kiszorítással – foglalnák vissza a dzsihadistáktól. Ez a stratégia a szíriai háború során többször is sikeresnek bizonyult, elég csak Aleppóra vagy Manbidzsra gondolni. Így talán nem is véletlen, hogy áprilisban a Fox News egy amerikai tisztviselőre hivatkozva felvetette: az IÁ átteheti a fővárosát Rakkából a Szír-sivatagban fekvő Dajr az-Zaurba, vagyis abba a városba, amelynek nyugati részét már 2015 óta ostromzár alatt tartja az IÁ. Ez a lépés ugyanakkor egyre valószínűtlenebb, mivel a körülzárt szíriai kormányerők április végén többször is érzékeny veszteségeket okoztak itt a dzsihadistáknak.
Végül pedig Irakban, a moszuli fronton is összeomlás előtt áll a terrorkalifátus. Múlt héten ugyanis az iraki csapatok kiűzték a dzsihadistákat Nyugat-Moszul legnagyobb kerületéből, így szakértők szerint nyárra már fel is szabadulhat a terrorszervezet iraki fellegvára.
Talán ezeknek a vereségeknek is köszönhető, hogy ma már egyre több terrorista fordít hátat az IÁ-nak. A brit The Guardian így beszámolt arról, hogy a terrorszervezet külföldi harcosai és szimpatizánsai most Törökország felé próbálják elhagyni Szíriát. A szakértők azonban figyelmeztetnek: a dzsihadisták eddig sem adtak fel önként területeket, így a vereségeik ellenére is kemény ellenállásra számítanak a részükről.
Az Iszlám Állam szíriai fellegvárának számító Rakkában 3-4 ezer szélsőséges dzsihadista tartózkodik – jelentette ki szerdán John Dorrian, az amerikai légierő ezredese, a terrorellenes nemzetközi szövetség szóvivője. Hozzátette: az iszlamisták különböző rangú vezetői is ott tartózkodnak. „Ez a város különös jelentőséggel bír az ellenség számára. Ezt a várost tartják szíriai fővárosuknak, ezért nem fogják olyan egyszerűen feladni” – fogalmazott.
A szóvivő szerint a Washington vezette koalíció erőinek egyik elsődleges célpontja Rakka. „Jelenleg olyan hadművelet zajlik, amelynek célja Rakka elszigetelése – jelentette ki. – Elérkezik a pillanat, amikor az iszlamistáknak és vezetőiknek nagyon nehéz lesz majd elhagyniuk a várost.” (MTI)