Óriási területeket és rengeteg terroristát veszített az Iszlám Állam

Miközben egyre többen harcolnak a kalifátus ellen, a dzsihadisták titokban próbálják elhagyni Szíriát.

Majláth Ronald
2017. 05. 03. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb erők kapcsolódtak be az Iszlám Állam elleni küzdelembe: a korábban Új Szíriai Hadsereg nevet viselő, az Egyesült Államok és Jordánia által támogatott lázadó csoport néhány nap alatt óriási területeket foglalt vissza a Szír-sivatagban a kalifátustól. És bár a zömében szikla- és agyagsivatagos területnek látszólag nincs stratégiai jelentősége, a szakértők figyelmeztetnek: ez a hadművelet megfelel az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció terveinek, amely azt szeretné elérni, hogy az általuk támogatott erők ellenőrizzék a szír–iraki határt.

Damaszkusz azonban gyanakodva nézi az amerikaiak pártfogolta lázadók előretörését az ország délkeleti határain: ők attól tartanak, a művelet célja valójában az, hogy a szíriai és az iraki kormányerőket elválasszák egymástól.

Mindettől függetlenül az elmúlt hónapokban a Szíriai Arab Hadsereg is hatalmas területeket szerzett vissza a terrorkalifátustól: a Tigris-alakulatok márciusban előbb elérték az Eufráteszt Aleppótól keletre, majd felszabadították Dair Hafer városát. Ebben a műveletben több mint ezer terroristát sikerült likvidálni, a kormányerők előrenyomulása mégis megtorpant ezen a fronton. Hama tartomány északi részén ugyanis az iszlamisták nagy erejű támadást indítottak a szíriai hadsereg ellen, az elveszített területeket pedig csak április végére sikerült visszaszerezni. Sikeresen haladnak viszont a kormányerők Palmüra környékén: a március elején visszafoglalt város környékén egyre több gázmező felett visszaszerezték az ellenőrzést az IÁ-tól.

A legérzékenyebb veszteségeket azonban kétségtelenül a kurdok által dominált Szíriai Demokratikus Hadseregtől szenvedték el a dzsihadisták. A november elején indított Eufrátesz Haragja nevű hadművelet keretében az amerikaiak által támogatott kurdok néhány napon belül teljesen visszafoglalhatják az Eufrátesztől délre fekvő Tabka városát, amit még április elején sikerült körbezárniuk. A település feletti ellenőrzés nem csupán az itteni légibázis miatt fontos: a város visszavételével stratégiai jelentőségű pozíciót szereznének a kurdok az IÁ ellen, ugyanis könnyedén ostromzár alá vonhatják a terrorkalifátus fővárosának tekintett Rakkát. Egyre több jel utal ugyanis arra, hogy Rakkát szintén ostromgyűrűvel – és nem kiszorítással – foglalnák vissza a dzsihadistáktól. Ez a stratégia a szíriai háború során többször is sikeresnek bizonyult, elég csak Aleppóra vagy Manbidzsra gondolni. Így talán nem is véletlen, hogy áprilisban a Fox News egy amerikai tisztviselőre hivatkozva felvetette: az IÁ átteheti a fővárosát Rakkából a Szír-sivatagban fekvő Dajr az-Zaurba, vagyis abba a városba, amelynek nyugati részét már 2015 óta ostromzár alatt tartja az IÁ. Ez a lépés ugyanakkor egyre valószínűtlenebb, mivel a körülzárt szíriai kormányerők április végén többször is érzékeny veszteségeket okoztak itt a dzsihadistáknak.

Végül pedig Irakban, a moszuli fronton is összeomlás előtt áll a terrorkalifátus. Múlt héten ugyanis az iraki csapatok kiűzték a dzsihadistákat Nyugat-Moszul legnagyobb kerületéből, így szakértők szerint nyárra már fel is szabadulhat a terrorszervezet iraki fellegvára.

Talán ezeknek a vereségeknek is köszönhető, hogy ma már egyre több terrorista fordít hátat az IÁ-nak. A brit The Guardian így beszámolt arról, hogy a terrorszervezet külföldi harcosai és szimpatizánsai most Törökország felé próbálják elhagyni Szíriát. A szakértők azonban figyelmeztetnek: a dzsihadisták eddig sem adtak fel önként területeket, így a vereségeik ellenére is kemény ellenállásra számítanak a részükről.

Az Iszlám Állam szíriai fellegvárának számító Rakkában 3-4 ezer szélsőséges dzsihadista tartózkodik – jelentette ki szerdán John Dorrian, az amerikai légierő ezredese, a terrorellenes nemzetközi szövetség szóvivője. Hozzátette: az iszlamisták különböző rangú vezetői is ott tartózkodnak. „Ez a város különös jelentőséggel bír az ellenség számára. Ezt a várost tartják szíriai fővárosuknak, ezért nem fogják olyan egyszerűen feladni” – fogalmazott.

A szóvivő szerint a Washington vezette koalíció erőinek egyik elsődleges célpontja Rakka. „Jelenleg olyan hadművelet zajlik, amelynek célja Rakka elszigetelése – jelentette ki. – Elérkezik a pillanat, amikor az iszlamistáknak és vezetőiknek nagyon nehéz lesz majd elhagyniuk a várost.” (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.