Az Egyesült Államok és Kína egy újabb büntetőintézkedéseket elrendelő határozat előkészítésén dolgozik – közölte a zárt ajtók mögött tartott tanácskozás után Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet a nemzetközi közösség egyöntetű fellépését szorgalmazva.
„Mindannyiunknak jeleznünk kell Észak-Korea számára, hogy elég volt. Ez itt nem a játék ideje. Ez súlyos dolog” – hangsúlyozta Haley, arra figyelmeztetve az elmúlt évtizedben hozott, Észak-Korea elleni szankciók be nem tartóit, hogy Washington megtorló lépéseivel kell számolniuk.
Az amerikai diplomata Koro Beszho japán és Cso Te Jul nagykövettel az oldalán állt a sajtó elé. Cso az újságíróknak kijelentette, hogy Észak-Korea „a rossz utat választotta”, és párbeszédre csak akkor nyílik lehetőség, ha a rezsim leállítja minden nukleáris tevékenységét. „Fogytán az idő” – tette hozzá, anélkül hogy kifejtette volna.
Előzőleg, mielőtt bevonultak a Biztonsági Tanács (BT) üléstermébe, Nikki Haley azt mondta, hogy Washington és Peking, amely Észak-Korea legfőbb katonai és diplomáciai szövetségesének számít, egy újabb szankciós határozat tervén dolgozik.
„Ami biztos, hogy jelenleg ezen dolgozunk. Korábban ilyen nem volt” – magyarázta.
A BT ülésének végeztével azonban nem köröztettek semmilyen határozati javaslatot, Kína ehelyett jobbnak látta megismételni párbeszédre szóló felhívását, hogy ezzel próbálja enyhíteni a Koreai-félszigeten kialakult feszültségeket.
A világszervezet egyik fő testületében májusban elnöklő uruguayi nagykövet, Elbio Rosselli szerint nyilvánvalóan újabb szankciókat helyeztek kilátásba, ugyanakkor előnyben akarják részesíteni a Phenjannal való tárgyalásokat.
Ezt az amerikai ENSZ-nagykövet is elismerte, azt hangoztatva, hogy kormánya kész tárgyalásokat folytatni a phenjani rezsimmel, de csak azzal a feltétellel, ha az észak-koreai vezetés „leállítja nukleáris programját és minden (rakéta)kísérletét”.
A BT hétfőn már élesen elítélte a legutóbbi észak-koreai rakétakísérleteket. A testület azután adta ki nyilatkozatát, hogy Észak-Korea megerősítette, vasárnap sikeres kísérletet hajtott végre egy új fejlesztésű, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával, amely nukleáris robbanótöltet hordozására képes.
Gyere közelebb, ne menekülj el!
Szöul alapállása az, hogy a két Korea között helyre kell állítani a kommunikációs csatornákat – közölte szerdán a dél-koreai egyesítési minisztérium. „A kiindulási pontunk az, hogy meg kell nyílniuk a kommunikációs csatornáknak Az egyesítési minisztérium áttekintette az ezzel kapcsolatos lehetőségeket, döntés azonban egyelőre nem született” – fejtette ki Li Duk Heng szóvivő a tárca szokásos sajtótájékoztatóján.
Li hozzátette, hogy a dél-koreai hatóságok képviselői mindennap bemennek a panmindzsoni összekötő irodába a két Korea közötti tűzszüneti vonalon, hogy ellenőrizzék, jött-e válasz javaslataikra Észak-Koreától.