Trump telefonon tárgyal Putyinnal

A beszélgetést közép-európai idő szerint este fél hétkor bonyolítják majd le.

MTI
2017. 05. 02. 4:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy magas rangú washingtoni kormányilletékes azt mondta, valószínűleg a szíriai háborúról fognak tárgyalni, amelyben Moszkva Bassár el-Aszad szíriai elnököt, Washington pedig a megbuktatásáért harcoló lázadókat támogatja.

A telefonbeszélgetést közép-európai idő szerint este fél hétkor bonyolítják le. Más részletek nem ismeretesek.

Hivatalba lépése óta Trump személyesen még nem találkozott Putyinnal, ám telefonon néhányszor érintkeztek egymással.

A szíriai válság miatt az orosz–amerikai ellentétek legutóbb április elején erősödtek fel, miután Trump légicsapást rendelt el egy szíriai légi támaszpont ellen, megtorlásul a 90 halálos áldozatot követelő, április 4-i Hán Sejkún-i gáztámadásért. A Nyugat szerint a vegyifegyver-támadást a szíriai kormányerők hajtottak végre, a damaszkuszi rezsim és Moszkva azonban ezt következetesen tagadja. A gáztámadás után három nappal az amerikai hadsereg 59 Tomahawk manőverező robotrepülőgéppel mért csapást a Sarját légi bázisra, ahonnan a feltételezések szerint a rezsim erői elindultak a bevetésre.

Bob Corker, a szenátusi bizottság vezetője eközben a Politico című lapnak elmondta: az amerikai szenátus külügyi bizottsága egyelőre nem terjeszt elő újabb törvényjavaslatot oroszellenes szankciókról. 

Corker, aki Tennessee állam szenátora, közölte, hogy a bizottság rangidős demokrata párti politikusával, a marylandi Ben Cardin szenátorral egyeztetve kétpárti megállapodás született erről. A szenátorok egyetértettek abban, hogy egy új törvényjavaslattal próbálják meg ellensúlyozni Oroszország vélt európai befolyását.

Januárban éppen Ben Cardin terjesztett elő törvénytervezetet, amely szankciókat javasolt Moszkva ellen arra hivatkozva, hogy Oroszország tavaly beavatkozott az amerikai elnökválasztás folyamatába. Cardint tíz republikánus szenátor támogatta, köztük például a politikai héjaként számontartott John McCain arizonai, Lindsey Graham dél-karolinai vagy Marco Rubio floridai szenátor. Bob Corker hétfőn azt mondta: erre a törvényjavaslatra építkezve tervezik az orosz befolyás visszaszorítását célzó új törvényjavaslatot, de ebben már nem esik majd szó szankciókról.

Corker szenátor ugyanakkor azt is leszögezte: újabb Oroszország-ellenes szankciókra mindaddig nem kerülhet sor, amíg be nem fejeződnek a szenátus hírszerzési bizottságának vizsgálatai az amerikai választási folyamatba történt esetleges orosz beavatkozásról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.