A gyakorlatban csak pár óráig volt érvényes a Szíriára vonatkozó fegyvernyugvás: a konfliktust rendezni igyekvő török, iráni és orosz felek péntek este Kazahsztánban írtak alá megállapodást arról, hogy a civil lakosság védelmében négy biztonsági zónát jelölnek ki a polgárháború sújtotta országban.
Ezzel együtt fegyverszünetre is kérték a harcoló feleket, de nem sok eredménnyel: szombat hajnalban a szír haderő tüzérségi támadást indított Hama tartományban a felkelők uralta Latamana város ellen, de a déli Daraa tartományban is voltak összecsapások.
A damaszkuszi rezsim erői és a lázadók összecsaptak Hama város külterületén, a hadsereg egységei pedig ezzel párhuzamosan a Damaszkuszhoz közel eső, ellenzéki ellenőrzés alatt álló térségeket lőtték. Szórványos harcok voltak emellett az észak-iraki Aleppó külvárosi részein is – jelentette helyi megfigyelőkre hivatkozva a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).
A polgárháborúban a szír elnök oldalán aktívan részt vevő oroszok a jelek szerint nem vártak azonnali eredményt a pénteki bejelentett fegyvernyugvástól és rendezési tervektől. Külügyminisztériumuk jelezte: egy hónap kell még a szíriai konfliktus rendezését garantáló országoknak ahhoz, hogy kijelöljék a megállapodásukban lefektetett biztonsági övezetek határait.
Törökország, Oroszország és Irán június 4-ig készítheti el az úgynevezett feszültségcsökkentési övezetek és biztonsági sávok térképét, és ezalatt próbálják meg elkülöníteni a fegyveres ellenzéki csoportokat a terrorista szervezetektől.
A közzétett memorandum szerint a feszültségcsökkentési övezeteket Idlíb tartományban és a szomszédos tartományok (Aleppó, Latakia és Hama) egyes részein, a Homsz tartomány északi részének egyes körzeteiben, a Damaszkusz elővárosaként emlegetett Kelet-Gútában, illetve az ország déli részén, Deraa és el-Kuneitra tartományok meghatározott körzeteiben alakítanák ki.
Az övezetek határai mentén a terv szerint biztonsági sávokat hoznak létre, ahol áteresztő pontok ellenőrzik és biztosítják a civil lakosság és a humanitárius segélyszállítmányok mozgását. Az ENSZ Biztonsági Tanácsától független török–iráni–orosz memorandum féléves időszakra szól, amely újabb fél évvel automatikusan meghosszabbítható lenne. Amint azt Alekszandr Lavrentyev, az orosz elnök szíriai különmegbízottja megjegyezte, a dokumentum „meghatározatlan idejűvé” is válhat.
Az OSDH ugyanakkor rögtön figyelmeztetett rá, hogy a fegyverszünetet megsértő szír erők éppen „feszültségcsökkentési övezetekben indítottak tüzérségi támadásokat – pedig az övezetek kijelölését elviekben a szíriai kormány is támogatta. Az ellenzék egy része pedig nem fogadja el, hogy a polgárháborús konfliktusba Damaszkusz oldalán beavatkozó Irán a megállapodást garantáló államok között legyen.