Újabb rakétakísérlettel borzolta az idegeket Észak-Korea

A rakéta nem interkontinentális, de 800 kilométerre repült, mielőtt a tengerbe csapódott.

MN
2017. 05. 14. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea egy eddig azonosítatlan lövedéket indított helyi idő szerint vasárnap egy a nyugati partvidékén lévő helyszínről – közölte egy dél-koreai katonai forrás. Az MTI idézi a Yonhap dél-koreai hírügynökséget, amely azt tartja valószínűnek, hogy a repülő tárgy egy ballisztikus rakéta, de a típusa, célpontja és útvonala még nem ismeretes.

Az indítás helyszíne egy olyan támaszpont, ahonnan korábban közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával kísérletezett az észak-koreai hadsereg. Ha bebizonyosodik, hogy egy hasonló rakéta, akkor ez két hete az első ilyen kísérlet. A korábbi perceken belül kudarccal végződött. Észak-Korea az elmúlt két hónap alatt négy kísérletet végzett ballisztikus rakétákkal. Nyugati és dél-koreai kormányzati illetékesek véleménye szerint el is ért némi haladást a fejlesztésben.

Az amerikai fegyveres erők csendes-óceáni parancsnoksága szerint Észak-Korea nem interkontinentális ballisztikus rakétát próbált ki vasárnap. A rakéta típusát még meg kell állapítani, de a repülési jellemzők nem egyeznek meg egy interkontinentális ballisztikus rakétáéval – közölte egy szóvivő.

Japánban pontosították a repülési adatokat. A kabinet főtitkára azt mondta, hogy a rakéta 800 kilométert repült, de nem Japán irányába, és nem az ország kizárólagos gazdasági övezetében (a parttól számított 200 tengeri mérföldes sávban) zuhant a tengerbe. Nem jelentett veszélyt a légi és tengeri közlekedésre – mondta Szuga Josihide. Abe Sinzó kormányfő ugyanakkor „teljességgel elfogadhatatlannak” minősítette az ENSZ által is tiltott indítást.

Donald Trump amerikai elnök Oroszországot szólította meg, arra utalva, hogy a rakéta az orosz partok közelében csapódott a tengerbe. A Fehér Ház közleménye szerint az elnök nem tudja elképzelni, hogy Oroszország elégedett legyen ezzel.

Kína mindenkit önmérsékletre intett, és azt kérte, hogy senki se rontson a Koreai-félszigeten jelenleg uralkodó feszült helyzeten. „A Biztonsági Tanács vonatkozó határozatai egyértelműen szabályozzák a ballisztikus rakétatechnológia használatát és az ezzel való kísérleteket Észak-Korea számára” – írta közleményében a pekingi külügyminisztérium. Hszi Csin-ping kínai elnök pedig azt nyilatkozta, hogy megpróbál politikai megoldást találni az észak-koreai atomkérdésre Oroszországgal.

„A két ország, amely elkötelezett a szíriai konfliktus és a Koreai-félszigetet érintő atomkérdés politikai megoldása iránt, a ragasztóanyag szerepét tölti be a regionális és a globális béke és biztonság védelmezésének terén” – mondta Hszi, aki Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélést Pekingben.

Putyin ugyancsak aggodalmát fejezte ki a rakétateszt miatt – mondta el Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő, aki hangsúlyozta, hogy Putyin és Hszi egyaránt „aggódik a feszültségek kiéleződése miatt”, illetve „részletesen megvitatták a koreai helyzetet”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.