Véletlenül sikerült megfékezni a globális kibertámadást

Egy brit szakértő kipróbált valamit, és láss csodát, bejött neki. Ő maga is meglepődött.

MN
2017. 05. 13. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láthatóan kifulladt a pénteken kezdődött, globális kibertámadás, amely egyebek mellett a brit egészségügyi rendszer számítógépeit és a német vasút tájékoztató rendszerét is megbénította – írja a brit The Guardian. A nagyjából száz országban, számítógépek tízezreit blokkoló WannaCry nevű zsarolóvírust – mely 300 dollárt követelt egy-egy blokkolt gép feloldásáért – lényegében véletlenül sikerült megállítani.

A vírus terjedésének kifulladása egy brit kiberbiztonsági szakembernek köszönhető, aki tíz dollárért regisztrálta próbaképpen a szokatlanul hosszú, 45 karakterből álló értelmetlen domainnevet, amelyet – mint utólag kiderült – a rosszindulatú vírus kódjába épített be annak megalkotója, valószínűleg pont azért, hogy szükség esetén le tudja állítani.

„Csak azt tudom következtetésképpen hozzátenni, hogy véletlenül leállítottam a nemzetközi kibertámadást” – írta a Twitteren a MalvareTech néven jelentkező programozó, aki később azt is írta, hogy teljesen akaratlan volt az eredmény, lényegében véletlenül járt sikerrel.

A Shadow Brokers nevű csoport az interneten tavaly óta terjeszti az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől, az NSA-től ellopott, Eternal Blue-ként ismert hekkerprogramot. A mostani számítógépes támadássorozat elkövetői feltehetően az NSA-kódokat felhasználva fejlesztették tovább a WannaCry vírust, képessé téve arra, hogy magától terjedjen el nagy számítógépes rendszerekben.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.