Az elmúlt évtizedben a régiós országok közül Litvánia mellett Románia közeledett a legnagyobb ütemben a nyugat-európai államokhoz – írja a Transindex az Eurostat adataira hivatkozva. A romániai magyar hírportál szerint az uniós statisztikai hivatal adatai alapján az Európai Uniós csatlakozást megelőző (2006-ban) évben Románia vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-je az EU átlagának mindössze a 39 százalékát érte el. Tíz év múlva, vagyis tavaly ugyanakkor a románok már az uniós átlag 59 százalékán éltek.
Ezzel a 20 százalékos növekedéssel Románia Litvániával holtversenyben vezeti a legjobban konvergáló országok listáját a térségben, igaz, a balti államban eleve 57 százalékos fejlettségi szintről indultak az uniós átlaghoz képest, és ehhez képest sikerült még 20 százalékot fejlődniük.
Magyarország ugyanakkor a leggyengébben teljesítők közé tartozik: 2006-ban a magyar gazdaság az uniós átlag 61 százalékát érte el, ami 2016-ra csupán 67 százalékra változott, Így a mindössze 1 százalékos „konvergenciát” elérő Horvátország és az egyenesen negatív értéket (mínusz 3 százalék) produkáló Szlovénia mögött a harmadik legrosszabbul teljesítő tagállam vagyunk.