Egyre több a kábítószer-túladagolás Európában

A halálozások csaknem felét Nagy-Britanniában és Németországban regisztrálták. Magyarországon a cannabis a leggyakrabban használt kábítószer.

MTI
2017. 06. 06. 14:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az értékelés szerint 2015-ben 8441 ember vesztette életét túladagolás következtében a vizsgált országokban (az EU tagállamai mellett Norvégiában és Törökországban) a 2014-es 7950-nel szemben. Egy korábbi jelentés 2013-ra óvatos becslés alapján legalább 6100-ra tette a halálos áldozatok számát.

A túladagolás okozta halálozások csaknem felét Nagy-Britanniában és Németországban regisztrálták, az esetek 81 százalékában mutattak ki opioidokat, az áldozatok több mint háromnegyede férfi volt.

A halálesetek számának emelkedése egyebek mellett annak a számlájára írható, hogy az utóbbi években jelentősen nőtt a heroin tisztasága, az ára viszont csökkent.

Az új heroinhasználó kliensek száma a 2007-es 56 ezer fős csúcsról 2013-ban kevesebb mint a felére, 23 ezerre esett vissza, majd 2015-ben 29 ezerre nőtt.

„Több mint 93 millió európai próbált ki tiltott kábítószert az életében. A drogok továbbra is nagy kihívást jelentenek az európai társadalmaknak” – közölte Dimitrisz Avramopulosz uniós belügyi biztos a jelentés bemutatására rendezett brüsszeli sajtótájékoztatón.

A férfiak körében gyakoribb a kábítószerek kipróbálása (56,8 millió), mint a nőknél (36,8 millió). A leggyakrabban kipróbált kábítószer egyértelműen a cannabis (87,9 millió), ezt követi a kokain (17,5 millió), az MDMA (14 millió) és az amfetaminszármazékok (12,6 millió).

Magyarországon a cannabis a legnépszerűbb kábítószer

Magyarországon a cannabis a leggyakrabban használt kábítószer, amelynek fogyasztása a 18–34 éves fiatalok, illetve fiatal felnőttek körében összpontosul – közölte kedden közzétett éves jelentésében az Európai Unió drogügynöksége (EMCDDA). A jelentés szerint a legutóbbi adatok azt mutatják, hogy a fiatal felnőttek körében az elmúlt években csökkenőben van a cannabis fogyasztása, ugyanakkor az ecstasy, a kokain és az amfetaminok használata 2007 óta folyamatosan erősödik, ahogy egyre elterjedtebbek az új szintetikus pszichoaktív anyagok is. Ezzel egy időben több magyar középiskolás diák esetében regisztráltak alkoholfogyasztást. Az alkalomszerű, de nagy mennyiségű alkoholfogyasztás gyakorisága magasabb volt Magyarországon az összes többi vizsgált ország – az unió 28 tagállama mellett Törökország és Norvégia – átlagánál.

Napjainkban az európai droghasználat több szert foglal magában, mint korábban, általános a politoxikománia. Bár a heroin és más opioidok használata viszonylag ritka, még mindig ezekhez a szerekhez köthetők az ártalmasabb alkalmazási formák, például az intravénás kábítószer-használat. Ennek kapcsán ugyanakkor a szakemberek tudatták: az injektálás hosszú távú tendenciája összességében továbbra is csökkenő.

A jelentésben felhívták a figyelmet az új pszichoaktív anyagok veszélyeire, és arról számoltak be, hogy 2016-ban átlagosan hetente egy új kábítószerről érkezett bejelentés az EU-ban, azonban az újonnan felismert anyagok száma (66) alacsonyabb, mint a korábbi években, bár hasonló a 2012-es és a 2013-as adatokhoz.

Az EMCDDA leszögezte: ez nem jelenti azt, hogy csökkent volna az új pszichoaktív anyagok általános hozzáférhetősége, még ha lassul is az új szerek bevezetésének üteme. Kiemelték, Európában összesen 620 gyakran nyíltan, az interneten árult anyagot tartanak számon, amelyek jelentős része Kínából származik.

A leggyakoribb tiltott stimulánsoknak továbbra is a kokain, az MDMA és az amfetaminszármazékok számítanak, ezek tisztasága magasabb, mint egy évtizeddel ezelőtt. Mint írták, a kontinens egyes részein ismét növekvőben lehet a kokain hozzáférhetősége, elsősorban a déli és a nyugati országokban. Tavaly nagyjából 2,3 millió fiatal felnőtt fogyasztott kokaint a szervezet becslése szerint.

A 2015-ben bejelentett kábítószer-bűncselekmények becsült száma 1,5 millió volt az Európai Unióban, amelyek többsége (57 százaléka) cannabis használatához vagy birtoklásához kapcsolódott körülbelül egymillió elkövetővel. A bejelentett bűncselekmények száma 2006 és 2015 között a harmadával növekedett.

Évente egymillió esetben foglalnak le tiltott kábítószereket, ez legtöbb esetben a szerhasználóktól elkobzott kis mennyiségeket jelent. A leggyakrabban lefoglalt kábítószer a cannabis, amely a lefoglalások több mint 70 százalékát teszi ki. A kokain áll a második helyen, ezután következnek az amfetaminszármazékok, a heroin és az MDMA.

Óvatos becslések szerint a drogok kiskereskedelmi piacának értéke 2013-ban 24 milliárd eurót tett ki az unióban.

Ugyan 2016-ban „mindössze” 1233 új HIV-fertőzést jelentettek Európában, ami két évtizede a legjobb adat, még mindig jelentős közegészségügyi problémát jelent az ügynökség értékelése szerint.

A kábítószerrel összefüggő fertőző betegségekre vonatkozó magyar adatok azt mutatják, hogy az újonnan regisztrált HIV-esetek száma 2011 óta emelkedett, de csak néhány esetben kapcsolódik közvetlenül az injekciós kábítószer-használathoz. Ugyanakkor az intravénás kábítószer-használat miatt bekövetkezett hepatitis C vírus állal fertőzöttek száma 2006 és 2013 között majdnem megduplázódott, azóta azonban csökkenő tendenciát mutat.

Magyarországon az elmúlt 10 év során évente 20 és 30 közötti kábítószer okozta halálesetet jelentettek be. Az ilyen jellegű halálesetek - amelyek közvetlenül a tiltott szerek használata okozta mérgezéseket és túladagolásokat jelenti - legfőképpen a heroin magasabb tisztaságának tulajdonítható.

A tanulmány megjegyezte, hogy a heroin elérhetősége 2010 után jelentősen csökkent, ugyanakkor más opioidok - természetes, félszintetikus és szintetikus vegyületek - kezdenek dominálni a kábítószerrel összefüggő halálesetek között. 2015-ben a toxikológiai eredmények szerint az opiátok - az ópiumból kinyerhető vegyületek csoportjai - az összes halálozás körülbelül felében érintettek, amelyeket rendszerint más pszichoaktív anyagokkal együtt találtak az elhunyt szervezetében.

Az áldozatok többsége férfi, az átlagéletkoruk a halál időpontjában 33 év.

A jelentés kitér a fogvatartottak kábítószer-használatára is, amely szerint börtönlakók 30-40 százaléka a börtönbüntetésüket megelőzően életük során már használtak valamilyen tiltott szert, legfőképpen kannabiszt. A tanulmány adatai szerint a fogvatartottak 14 százaléka a börtönben is kábítószer fogyasztó.

Az Európai Unió drogügynöksége éves jelentésében kiemelte, hogy Magyarországon a kábítószer okozta ártalmak csökkentése érdekében hozott intézkedések eredményeképpen a tűk és a fecskendők az egész ország területén elérhetők az erre specializált programokon keresztül, amelyek a biztonságosabb injektálással kapcsolatos tanácsadást is biztosítanak. Van, ahol automatákban is rendelkezésre áll az ingyenesen hozzáférhető steril tű és fecskendő.

A specializált kezelési központok adatai azt mutatják, hogy folyamatosan nőtt az új pszichoaktív anyagok miatt kezelését igénylő ügyfelek száma, amíg a heroin fogyasztás miatt igényelt kezelés 2010 óta csökken. A kezelésre jelentkező 10 eset közül kettő a nők köréből kerül ki - közölte jelentésében az uniós drogügynökség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.