Ellentétek a Vatikánban: távozik a főrevizor

A pápai állam teljes mérlegügyi helyzetét vizsgálta Libero Milone.

MN
2017. 06. 22. 5:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pápai állam pénzügyi hivatalai közötti ellentétek vezettek Libero Milone főrevizor hirtelen távozásához, ami tovább nehezíti az egyházfő indította gazdasági-pénzügyi reformok megvalósítását – írja az MTI az olasz sajtóértesülésekre hivatkozva.

A Corriere della Sera napilap szerdai cikke szerint Libero Milone „közös megegyezéssel” távozott: Ferenc pápa kérésére hagyta ott tisztségét három évvel mandátuma lejárta előtt.

Az MTI emlékeztet: a 68 éves, olasz pénzügyi szakértőt az egyházfő 2015 májusában nevezte ki Vatikánváros általános revizorának. Feladata a Vatikán teljes mérlegügyi helyzetének átvizsgálása volt a pápai állam összes hivatalának és intézményének számláival. Kinevezése öt évre szólt.

Az Il Fatto Quotidiano értesülései szerint lemondása előtt Libero Milonét a vatikáni csendőrség hallgatta meg. Ez belső vatikáni vizsgálatra utal, amelynek azonban nem ismeretes a tartalma.

Libero Milone a vatikáni Gazdasági Titkárságot vezető George Pell bíboros emberének számított. Elemzők szerint Milone meglepetésszerű távozása azt mutatja, hogy Ferenc pápa minden reformtörekvése ellenére a Vatikán pénzügyi működésének átláthatóvá tétele még nem valósult meg. Továbbra is éles az ellentét a Pell bíboros vezette hivatalok és a Domenico Calcagno bíboros vezette Apostoli Szentszéki Vagyonkezelői Hivatal (APSA) között, amely egyebek között a pápai állam tulajdonában levő ingatlanokkal kezeli a Szentszék vagyonát.

Libero Milonéról utoljára 2015 októberében írt az olasz sajtó, amikor is erre fel nem hatalmazott személyek feltörték a revizor vatikáni irodájában levő számítógépet, és több bizalmas dokumentumot és számlát kiloptak belőle.

Mint később kiderült, a papírok Gianluigi Nuzzi és Emiliano Fittipaldi olasz újságíróknak a Vatikán pénzügyeiről írt könyveiben jelentek meg. A Vatileaks 2. néven ismert sajtókiszivárogtatás miatt a vatikáni bíróság tavaly nyáron másfél év börtönre ítélte Lucio Ángel Vallejo Balda spanyol prelátust a vatikáni gazdasági ügyek prefektúrájának titkárát, aki azonban tavaly decemberben pápai kegyelemben részesült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.