Ferenc pápa felveszi a harcot a maffiával és a korrupcióval

A katolikus egyházfő rendelettel közösítené ki az egyházból a szervezett bűnözés tagjait.

MN
2017. 06. 19. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A korrupció kiirtandó daganat” – sokszor hangoztatta Ferenc pápa a megválasztása óta, hogy a bűnt ugyan meg lehet bocsátani, de a korrupciót nem. Peter Turkson bíborosnak június közepén megjelent, olaszul Corrosione (Korrózió) című könyvének előszavában a katolikus egyházfő „istenkáromláshoz” hasonlította a szerinte a legsúlyosabb társadalmi csapásnak számító, a világot „elrohasztó” korrupciót, amellyel szemben hívőknek és nem hívőknek közösen kell harcolniuk.

Ferenc pápa szerint a bűnös él a bocsánatkérés lehetőségével, miközben a korrupt soha nem él ezzel, mivel „úgy érzi, nincsen rá szüksége”. A katolikus egyházfő számára nincsen különbség korrupció és maffia között, mivel mindkettő kizsákmányolja embertársait a közös jó keresése helyett.

A maffia kártékony tevékenységére pedig már Ferenc pápa elődjei is felhívták a figyelmet: korábban II. János Pál 1993-ban a szicíliai Agrigentóban szólította fel megtérésre a maffia tagjait, XVI. Benedek pedig 2010-ben szintén a szicíliai Palermóban a halál útjának nevezte a maffiát. Három éve Ferenc pápa az egyházi kiközösítéssel fenyegette meg a maffiózókat.

Az MTI tudósítása szerint a korrupció és maffiatevékenység miatti egyházi kiközösítés kérdésében a vatikáni hivatal nemzetközi egyeztetést indít és kánonjogi tervezeten dolgozik. Turkson bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés dikasztériumának elnöke hangsúlyozta, a kiközösítésről (latinul excommunicatio) a mindenkori egyházfő rendelkezhet: ez a szentségektől való eltiltástól az egyházi közösségből való teljes kirekesztésig terjedhet.

A korruptak és maffiózók kiközösítéséről tervezett pápai rendelkezés Michele di Bari, a calabriai Reggio Calabria maffiaellenes ügyésze szerint fordulatnak ígérkezik Dél-Olaszország lakossága és egyháza számára is. A szervezett bűnözés uralta kistelepüléseken élők, közöttük a plébánosok is félnek a „maffiózó szomszédtól”, akit senki nem mer kizárni a helyi közösségből, így a templomból sem, az egyházi kiközösítés viszont „minden alibitől megfosztaná a bűnözőket” – idézte Michele di Barit a magyar állami hírügynökség.

Pietro Grasso volt ügyész, az olasz szenátus elnöke rendkívüli lépésnek nevezte a korruptak kiközösítését, amellyel „senki soha többé nem igazolhatná a korrupciót” – írja beszámolójában az MTI. Raffaele Cantone az olasz korrupcióellenes hatóság (Anac) elnöke szerint a kiközösítésnek nemcsak egyházi és jogi, hanem nemzetközi politikai üzenete is lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.