Harminc amerikai városban vonulnak a saría ellen

Jogvédő szervezetek szerint viszont a muszlimok ellen menetelnek valójában.

Lakner Dávid
2017. 06. 10. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel harminc amerikai városban tartanak vasárnap úgynevezett saríaellenes meneteket – számolt be róla a The Guardian. Lesznek demonstrációk New Yorkban, Atlantában és Dallasban is. A tüntetéseket az Act for America szervezi, amely állítása szerint az emberi jogok megsértésével szemben szólal fel, a Southern Poverty Law Center szerint viszont muszlimellenes gyűlöletcsoport. Az NBC News azt írja, az Act For Americának több mint 525 ezer tagja van, és szoros szálak fűzik Donald Trump amerikai elnökhöz.

Vagy épp a bevándorlókhoz: ironikus módon ugyanis az Act for Americát egy libanoni menekült, Brigitte Gabriel alapította 2007-ben, azt állítva, hogy az iszlám összeegyeztethetetlen az amerikai törvényekkel. „Egy a hitét gyakorló muszlim, aki ötször imádkozik egy nap, és aki hisz a Korán tanításában, az nem lehet az Egyesült Államok hűséges állampolgára” – állította 2007-ben. Gabrielnek személyesen is volt már módja találkozni az akkor még az elnökségért küzdő Donald Trumppal. Azóta már a Fehér Házba is ellátogatott.

Saríaellenes kampányát 2008-ban indította a szervezet. A Southern Poverty Law Center egyik vezetője, Heidi Beirich viszont arról beszélt az NBC-nek, hogy lehetetlen bármiféle vallásos törvénykezésnek felülírnia az Egyesült Államok jogszabályait. Az állam és az egyház elválasztva működik, és több mint tizenhárom államban törvényekkel is betiltották a saríát – tette hozzá.

Százhuszonkilenc országos és helyi szervezet fejezte ki aggodalmát a vasárnapi demonstrációk kapcsán, sürgetve a polgármestereket, hogy ítéljék el a meneteket. A vonulások ráadásul egybeesnek a muszlimok böjti hónapjával, a ramadánnal is. Egy tüntetést már le is mondtak Portlandben, ahol múlt hónapban két olyan férfit késeltek meg, akik muszlim nőket védtek egy rasszista támadástól.

A meneteket több politikus is elítélte, mondván: valójában a szólásszabadságra hivatkozva gerjeszthetik a félelmet és a gyűlöletet. Egyes városokban pedig ellentüntetéseket is tartanak majd olyan szervezetek, amelyek önmeghatározásuk szerint a vallási megkülönböztetés ellen lépnek fel. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.