Az Iszlám Állam nevű terrorszervezetnek 1200 harcosa van a Fülöp-szigeteken, köztük sok külföldi és negyven indonéz szélsőséges is – ismertette vasárnap egy szingapúri biztonságpolitikai konferencián az indonéz védelmi miniszter.
Ryamizard Ryacudu egyúttal összefogásra szólított fel a szélsőségesek elleni fellépésben. Európához hasonlóan a délkelet-ázsiai országokat is aggasztja, hogy a térségből rengeteg úgynevezett idegen harcos állt az Iszlám Állam zsoldjába Irakban és Szíriában, és a terrorszervezet visszaszorulásával tömegével térhetnek haza gyakorlatilag két lábon járó terrorfenyegetésként és nemzetbiztonsági kockázatként.
Két hete az Iszlám Államnak felesküdött szélsőségesek vonták ellenőrzésük alá a többségében muzulmán Marawi városát Mindanaón, a Fülöp-szigeteken, ami miatt Rodrigo Duterte államfő hadiállapotot hirdetett a szigeten. A harcokban 177-en haltak meg, köztük 120 iszlamista, de 50 fegyveres továbbra is az ellenőrzése alatt tartja Marawi központját.
„Óvatosnak kell lennünk, mert ezek gyilkológépek” – mondta a szélsőségesekről az indonéz védelmi miniszter.
A konferencián a Fülöp-szigeteki védelmi miniszterhelyettes is részt vett, aki azt mondta: ő 250–400 szélsőségesről tud, akik közül nagyjából negyvenen lehetnek külföldiek, akik Malajziából, Indonéziából, Jemenből, Szaúd-Arábiából és Csecsenföldről érkeztek.