Lengyel egészségügyi dolgozók Facebook-magánbeszélgetéseiről készített elemzést Szócska Miklós egykori egészségügyi államtitkár – írja a Wprost lengyel lap. Az Index hírportállal közösen készült cikkükben állítják, a jelenleg a Semmelweis Egyetem digitális egészségtudományi intézetét vezető volt politikus a lengyel kormány megbízásából készített elemzést – adathalászmódszerrel –, aminek célszemélyei egy gyermekkórház sztrájkoló nővérei voltak. Tavaly májusban indultak a lengyel tiltakozások. Konstanty Radziwill egészségügyi miniszter először nem akart az érintettekkel szóba állni, azzal támadta a nővéreket, hogy az egész akciójuk csak a pénzről szól, és nem etikus.
Ám a lengyel egészségügyi minisztérium taktikája nem vált be. A cikk szerint Beata Szydlo lengyel kormányfő igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, ám közben „segítséget kért Orbán Viktor volt államtitkárától”.
Az viszont nem egészen világos, hogy Szócska Miklós pontosan miként tett eleget a segítségkérésnek. Egy kapcsolatháló látható az Indexen közölt fotón; a neveket azonban személyiségi jogokra hivatkozva, kitakarták. A cikk szerint a volt államtitkár ilyen gráfokkal modellezte a lengyel egészségügyi ápolók zárt Facebook-csoportjában zajló kommunikációt. Szócska Miklós az Index megkeresésére nem cáfolta, hogy a varsói kormány megkeresésének eleget tett volna. Hivatalos felkérés azonban elmondása szerint nem történt, ahogy végül szerződés sem született. – Csak szakmai, kollegiális beszélgetések folytak az adatbányászat lehetőségeiről – mondta a hírportálnak az egykori államtitkár. Szócska Miklós felajánlotta, hogy szívesen elemeznének egy aktuális lengyel egészségpolitikai folyamatot, és ennek apropóján került szóba a sztrájkoló ápolónők facebookos tevékenységének vizsgálata. Elmondta, a lengyel féltől kapott különféle adatok hiányosak voltak, ezért aztán valós, kimerítő elemzéseket nem is készíthettek ezekből. Az adatok alapján, amelyeket a lengyel fél adott át, néhány gráf készült csupán. Ezeket Szócskáék aztán el is küldték a partnereknek, ám ők nem mutattak irántuk semmilyen érdeklődést. – A folyamatok további elemzéséhez szükség lett volna lengyelül tudó szakértőkre, de mivel ilyenek nem voltak, a vizsgálatot nem folytatták – állította az Index megkeresésére az exállamtitkár.
Nem derült ki, pontosan milyen dokumentumra hivatkozva készülhetett a tényfeltáró cikk. Ezért megkerestük a lengyel Wprost újságíróját, Anna Gielewskát, de az elemzés részleteiről ő sem adott további információt. Azt viszont hangsúlyozta: az általa megszerzett dokumentumból kiderül, a magyar expolitikus személyes információkhoz jutott hozzá, amelyek forrása továbbra is rejtély számára. Az újságíró felvette a kapcsolatot a tavaly tüntető egészségügyi dolgozókkal, akik azonnal felismerték, hogy a zárt csoportjukban zajló kommunikációról készült elemzés, ami pedig arra utal, hogy a Szócska Miklóshoz került információ a csoport megfigyeléséből származott.