Pedofília miatt vádat emeltek a pápa egyik tanácsadója ellen

Többrendbeli szexuális erőszak miatt kell bíróság elé állnia.

MN
2017. 06. 29. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíboros – aki a szentszék gazdasági titkárságának prefektusa és e minőségében Ferenc pápa pénzügyi főtanácsadója is – a legmagasabb vatikáni tisztségviselő, aki ellen vádat emeltek a katolikus egyház évtizedekre visszanyúló pedofilügyeinek botránysorozatában, írja az MTI.

Victoria állam helyettes rendőrparancsnoka, Shane Patton elmondta, hogy Pell-lel szemben több panasztevő áll, további részleteket azonban nem közölt. A bíborosnak, aki korábban többször is visszautasította a gyermekek elleni szexuális erőszak miatti gyanúsításokat, július 18-án kell megjelennie a melbourne-i városi bíróság előtt.

Csütörtökön az érsekség közleményben közölte, hogy Pell „a lehető leghamarabb visszatér Ausztráliába”, hogy tisztázza nevét. A 76 éves bíboros azt mondta, várja a napot, amikor bíróság elé állhat, és visszautasíthatja a vádakat – teszi hozzá a BBC.

Pell később személyesen is kiállt az újságírók elé a Vatikánban, és bejelentette: szabadságot kér, hogy hazatérhessen védeni magát a perben. Megint csak tagadta a vádakat, és elítélte azt a „könyörtelen karaktergyilkosságot”, amely szerinte ellene folyik a médiában.

Ezután Greg Burke vatikáni szóvivő közölte, hogy Ferenc pápa „sajnálattal” értesült a bíboros elleni vádakról, és elengedte szabadságra. A Vatikán pénzügyi reformjait Pell távollétében is folytatják. „Az egyházfő nagyra értékeli George Pell bíboros őszinteségét és elkötelezettségét, amelyet a Vatikán pénzügyeinek megreformálásában eltöltött három évben tanúsított” – tette hozzá Burke.

Pell 1971-től szolgált papként a százezer lakosú ausztráliai Ballarat városban, később Melbourne, majd Sydney érseke volt, és Ferenc pápa 2014 februárjában nevezte ki a Vatikán teljes pénzügyi működéséért felelős gazdasági titkárság prefektusának.

Pellt hosszú évek óta azzal gyanúsítják, hogy melbourne-i és sydney-i érseksége idején félrekezelte a papság pedofilügyeit, de az utóbbi években ő került a nyomozások középpontjába, és többen személyesen is megvádolták ellenük gyermekkorukban elkövetett nemi erőszakkal.

A papok által gyermekekkel szemben elkövetett szexuális visszaélések kivizsgálására létrehozott ausztrál bizottság, amely a múlt század második felében történt esetekkel foglalkozik, egy februárban közzétett munkajelentésében megállapította, hogy az ausztráliai római katolikus papság hét százalékát vádolták meg 1950 és 2010 közötti gyerekmolesztálásokkal.

Csak Ballaratban több mint nyolcszáz feljelentést tettek egykori áldozatok az utóbbi évtizedekben mintegy háromszáz pap ellen. A városban szolgáló egyik katolikus rend eddig 37 millió dollár kártérítést fizetett. Az áldozatok közül negyvenheten felnőttként öngyilkosságot követtek el.

Az említett ausztrál bizottság tavaly február végén Rómában tanúként hallgatta meg Pellt, aki tagadta, hogy tudomása lett volna a paptársai vagy az alárendelt papok által gyermekek ellen elkövetett szexuális visszaélésekről. Ugyanakkor elismerte, hogy az esetek idején „ösztönösen” az egyház szégyentől való megvédése volt a cél.

Római meghallgatása utolsó napján George Pell személyesen is találkozott tizenhat, ma már felnőtt férfi áldozattal és családtagjaikkal, és a találkozó után úgy nyilatkozott: „Ha a volt áldozatok közül csak egy is öngyilkosságot követett el, már az is túl sok volt.”

Meghallgatása során úgy fogalmazott, hogy „nem lehet védeni a védhetetlent. [ ] A katolikus egyház hatalmas kárt okozott, és a hívőknek csalódást a papok által elkövetett szexuális visszaélések kezelésében.” Ugyanakkor egyéni tévedésnek, egyéni kudarcnak nevezte az egyes papok által gyermekeken elkövetett erőszakot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.