A közös út építője volt: Helmut Kohlt búcsúztatták

Határozott, de együttműködést kereső politikus volt, a XXI. századi Európa formálója – Merkel és Clinton is méltatta az egykori német kancellárt.

MN
2017. 07. 01. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helmut Kohl a német és az európai egység útját egyengette, képes volt hosszú távlatokban gondolkozni – mondta Angela Merkel német kancellár az egykori konzervatív politikus gyászszertartásán szombaton Strasbourgban. Merkel, miként a néhai kancellártól előtte búcsúzó többi politikus is, beszéde elmondása előtt fejet hajtott Kohlnak az Európai Parlament ülésterme közepén elhelyezett, európai uniós zászlóval letakart koporsója előtt.

Angela Merkel hangsúlyozta, hogy Kohl nélkül emberek millióinak másképp alakult volna az élete, sokaknak esélyt adott. Mint mondta, elődje mélyen meggyőződéses európai politikus volt, aki már akkor az egység pártján állt, amikor mások még vonakodtak, a belé vetett bizalom pedig segített lebontani az egységes Németországgal szembeni aggályokat.

„Mindig a tények talaján állt, kitartott amellett, amit mondott vagy ígért,  összekapcsolta a német egységet az európai egységgel. Most rajtunk a sor, hogy megőrizzük az örökségét” – fogalmazott Merkel.

Emmanuel Macron francia államfő kiemelte, Helmut Kohl többre értékelte a hidakat, mint a határokat, a néhai német kancellár az európai egység építőmestere volt, akinek hálával tartozik a kontinens.

Kiemelte, hogy Helmut Kohl „olyan bátor döntéseket hozott meg, amelyek nélkül a mi nemzedékünknek nem lenne döntési jogköre”. A volt kancellár „fáradhatatlan hídépítő”, kulcsfontosságú szövetséges és barát volt Franciaország számára – közölte.

Hozzátette: Európa több generáció közös munkájának az eredménye, azoké, akik elég bátrak voltak, hogy felülemelkedjenek a félelmeiken, a gyűlöleten. Macron emellett leszögezte, hogy Európa „csak akkor lehet nagy, ha az a barátság is nagy, amelyen alapszik”.

A gyászszertartáson Bill Clinton korábbi amerikai elnök is beszédet mondott: Clinton szerint Európa XXI. századi történelme Helmut Kohl „óráján kezdődött”, hiszen olyan világot szeretett volna teremteni, ahol senki nem ragadja magához a vezető szerepet, hanem amelyet a szembenállás helyett az együttműködés és a szabadság jellemez. A volt demokrata elnök úgy fogalmazott, Kohl „imádott” német lenni, büszke volt arra, hogy európai, de tárgyalásai során és döntéseiben mindig a közös pontokat kereste.

Kohl az első politikus, akitől nem nemzeti, hanem európai uniós szintű gyászszertartáson vesznek végső búcsút. A rendezvényen Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviselte, akit bizalmi kapcsolat fűzött az elhunyt kancellárhoz – olyannyira, hogy Kohl özvegye azt szerette volna, ha Orbán és nem Angela Merkel mond beszédet a gyászszertartáson.

A búcsúztatás végén Kohl uniós zászlóval borított koporsóját főhajtás után kivitték a teremből, és Németországba szállítják, ahol este helyezik végső nyugalomra szűk körben.

Szombat délután megérkezett Helmut Kohl koporsója a néhai német kancellár szülővárosába, Ludwigshafenbe. A kancellár földi maradványait a német szövetségi rendőrség helikopterével szállították a franciaországi Strasbourgtól mintegy 140 kilométerre fekvő Rajna-vidék-Pfalz tartományi városba.

A helikopter Ludwigshafen mellett, az autópálya-rendőrség ruchheimi leszállópályáján landolt, amelyet Helmut Kohl is sokszor használt kormányfői munkássága idején. Onnan egy koporsószállító autó vitte tovább Kohl földi maradványait, rendőri biztosítással. A konvoj útja mellett ezrek adóztak néma tiszteletadással a néhai kancellár emléke előtt.

A német nemzeti lobogóval takart koporsót Ludwigshafenen keresztül a Rajna folyó partjára szállították. Ott a Bundeswehr – a német hadsereg – díszegységének katonái elhelyezték a Mainz nevű hajón, amely elindult Kohl végső nyughelye, Speyer felé.

A koporsót Strasbourgból Speyerig a rendőrökön és katonákon kívül csak Helmut Kohl özvegye, Maike Kohl-Richter és néhány segítője kíséri. A Mainz nagyjából 30 kilométeres útját a szövetségi rendőrség több hajója és helikoptere biztosítja.

Speyerben a koporsót a kikötőből a katolikus székesegyházhoz szállítják, amelyben gyászmisét mutatnak be az elhunyt lelki üdvéért. A dómban 1500 meghívott vendég vesz részt a misén, mindenki más a templom mellett elhelyezett kivetítőkön követheti a több mint másfél órás szertartást.

A gyászmise után, a dóm előtti téren a Bundeswehr díszegysége tiszteleg a néhai kancellár előtt, majd a koporsót ismét gyászkocsira helyezik, és a temetési menet elindul a dóm káptalani temetőjébe, ahol este szűk körben végső nyugalomra helyezik Helmut Kohlt.

Kohlt két héttel ezelőtt ludwigshafeni otthonában 87 éves korában, hosszú betegség után érte a halál. Tizenhat éven keresztül – 1982-től 1998-ig – volt Németország kancellárja, a Kereszténydemokrata Uniót (CDU) pedig huszonöt évig – 1973-tól 1998-ig – vezette. Mindkettő rekord a második világháború utáni német történelemben, de a halála után megjelent méltatások szerint mégsem ez a legfőbb érdeme, hanem a német egység helyreállításában és az uniós integráció előmozdításában végzett munkája – írja a kancellár rövid életrajzi összefoglalójában az MTI.

Orbán: Kohl a nemzetek Európáját képviselte 

Helmut Kohl egykori német kancellár a nemzetek és a kereszténység Európáját képviselte – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az M1 aktuális csatornának szombaton Strasbourgban, a német konzervatív politikus rendkívüli európai búcsúztatása után. A kormányfő leszögezte: a nemzeteknek meg kell kapniuk a megbecsülést és az elismerést, mindent, ami „megilleti” őket.

„Tisztelni kell a jogaikat, nem lehet tőlük azokat elvenni, nem lehet föléjük erőszakolni, vagy föléjük ügyeskedni lopakodó alkotmánymódosításokkal valamilyen építményt, amelyben a végén senki nem érzi magát jól – hangsúlyozta Orbán Viktor. A kormányfő szerint ezek az alapigazságok nem mutatkoznak ma teljes valójukban és fényükben: – Dolgoznunk kell, hogy láthatóvá váljanak, és ez a közép-európaiak mai küldetése Európában: a nemzetek Európája” – jelentette ki Orbán Viktor.

Az Európai Unió jövőjére vonatkozó kérdésre leszögezte, hogy Európa jövője az emberi karaktereken és jellemeken múlik. „Ha lesznek olyan vezetőink, akik a kellő pillanatban jellemerősnek bizonyulnak, akkor lesz fejlődés Európában. Ha nem, akkor így maradunk, ahogy vagyunk, ebben a mostani bénult állapotban” – mondta.

Orbán Viktor felidézte, hogy 1998-ban meglátogatta Helmut Kohlt, és a beszélgetésnek volt egy pillanata, amikor arról kérdezte, hogyan áll a morál, az erkölcs kérdése a politikában. Helmut Kohl erre válaszul azt mondta, ami üzenet a jövőre nézve is: ami jó a magánéletben, az jó a politikában, és ami rossz a magánéletben, az rossz a politikában is – tette hozzá a kormányfő.

A miniszterelnök kijelentette: ha lesznek olyan vezetők, akik ki tudják mondani az egyszerű igazságokat, akik merik vállalni népük véleményét például a migrációról, a nemzetről és a kereszténységről, akkor lesz Európának jövője. „Egy dolog biztos, Magyarországon nem fog múlni” – hangsúlyozta Orbán Viktor.

A kormányfő az interjú elején azt mondta: gyászszertartás még nem volt, a lelki búcsú este lesz a bazilikában. Hozzátette: egy politikai búcsúztatáson vannak túl, és ezt onnan is tudni, hogy a kereszténység szó nem hangzott el, holott egy kereszténydemokrata politikust temettek. Tehát mindenki a politikai korrektség szabályai szerint beszélt, ahogy az Európai Parlament épületében manapság szokás és szabad – tette hozzá Orbán Viktor.

Méltó volt Európához a búcsúztatás abból a szempontból, hogy a vezetők egyenesen és őszintén beszéltek Kohl kancellárral kapcsolatos munkatársi, kollegiális vagy baráti érzelmeikről. „Mi, közép-európaiak is megszólalhattunk, a mi hangunkat Donald Tusk hangja jelentette, hiszen ő mint az Európai Tanács elnöke beszélhetett, és ő úgy beszélt, mint egy lengyel Gdanskból” – jegyezte meg Orbán Viktor. Azt mondta, úgy érzi, Donald Tusk minden közép-európai ország, így a magyarok nevében is megköszönte mindazt, amit Helmut Kohl a magyarokért és a térségért tett.

Arra a felvetésre válaszolva, hogy német sajtóhírek szerint Helmut Kohl özvegye azt szerette volna, hogy a búcsúztatáson ő is mondjon beszédet, Orbán Viktor úgy fogalmazott: „ha nagy embert temetünk, és most egy nagy tölgyfa dőlt ki, akkor minden pletyka vagy lökdösődés, amely a temetés és a szertartás körül kialakul, szükségszerűen méltatlan. Ebben nem szabad sosem részt venni”. Elmondta: Helmut Kohl győzte meg arról az 1990-es években, hogy igazuk volt „a régi nagyoknak”, akik azt mondták, Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz.

Helmut Kohl „nagyapai szeretettel” a „mi nemzedékünket arra terelgette, hogy vannak divatok, de egyetlen biztos pont van, amelyre Európát értékek szempontjából építeni lehet, ez pedig a kereszténység”. Európa értékei ebből sarjadtak, és ezt meg kell őrizni, akkor is, ha nem mindig népszerű – mondta.

Orbán Viktor kitért arra is, hogy az egykori kancellár mondandója mögött a keresztény derű és szeretet húzódott meg, és régen ez a hang az európai politika világában nem volt idegen. Mára teljesen kiveszett: most a kioktatás, a lebecsülés és a sértegetés kultúrája erősebb, mint a keresztény derűnek és szeretetnek a kultúrája – mondta a kormányfő, hozzátéve: biztos benne, hogy ezt a kultúrát nem tették sírba Helmut Kohllal együtt.

Orbán Viktor elmondta azt is, hogy Helmut Kohl egyfajta lelki kiáradásként élte meg az Európai Unió bővítését. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.