Két „skandináviai agresszor ország” elfoglalta Lengyelországot és a balti államokat, majd dél felé, Ukrajna nyugati részén áttörve Románia és Bulgária elfoglalására tör. A NATO-szövetségesek, élükön az Egyesült Államok Európában állomásozó erőivel a keleti tagállamok segítségére sietnek, ami ezt jelenti, hogy Magyarországon keresztül küldenek erősítést a fenyegetett térségbe – ez az a nyilvánvalóan Oroszországra és a fekete-tengeri „stratégiai főirányra” hangszerelt forgatókönyv, mely szerint az amerikai hadsereg idei legnagyobb hadgyakorlata zajlik kontinensünkön. A Saber Guardian (Szablya Őre) 2017 fedőnevű rendezvénysorozat része az a keddi ejtőernyős légideszant-művelet is, melyet a pápai légibázis és a bulgáriai Bezmer repülőtere között végeztek. A Swift Response (Gyors Válasz) névre hallgató mozzanat során az olaszországi Vicenzában állomásozó amerikai 173. légideszant dandár ejtőernyőseit, a németországi Vilseckben állomásozó 2. felderítő lövészezred járműveit dobják át a magyar bázisról a Balkánra az amerikai légierő C–130 Hercules és C–17-es szállító repülőgépeinek segítségével.
A gyakorlaton – melyet megtekintett Benkő Tibor vezérezredes, magyar vezérkari főnök, az Európában állomásozó amerikai szárazföldi haderő parancsnoka, Ben Hodges tábornok, valamint a budapesti ügyvivő, David Kostelancik is – lapunk tudósítója az amerikai nagykövetség meghívására vehetett részt az egyik szállítógép fedélzetén.
Sikerült megkérdeznünk Hodges-t az orosz fenyegetésről, amire ő úgy felelt, hogy Oroszország két dolgot biztosan megért, az erőt és az egyenes beszédet.
– Az elrettentés ezekre épül – mondta.
Az angolszász szakmai terminológiában „összhaderőnemi erőltetett behatolásnak” nevezett művelet során a kiszemelt kulcsfontosságú, startégiai jelentőségű pontokra – repülőterek, hidak, közlekedési csomópontok – több száz ejtőernyőst és eszközeiket dobnak le, rövid idő alatt, hogy elfoglalják azokat. Amikor biztosították ezeket az objektumokat, ezek a későbbi hadműveletek, az ellenség visszaszorításának kiindulópontjai lehetnek.
Az ilyen tervek hátterében információink szerint azok a nyugati félelmek állnak, hogy a Krím és Kelet-Ukrajna, illetve Szíria példája nyomán az oroszok meglepetésszerű műveleteket hajthatnak végre a NATO-n belül is. Mivel az elmúlt negyedszázadban rendkívüli módon leszervezték a szövetség helyi tagállamainak hadseregeit, elvileg van rá lehetőség, hogy egy kommandós akcióval, „kis zöld emberek” beszivárgásával elfoglaljanak kulcsfontosságú pontokat nyílt háború, nagy intenzitású hadviselés nélkül. Egy ilyen helyzettel szembesülve a NATO nyugati tagállamai azzal a dilemmával szembesülnének, hogy a korlátozott orosz akciókra válaszul háborúba kezdjenek, vagy „lenyeljék” az új helyzetet. A harmadik lehetőség, hogy ha időben felfigyelnek az orosz készülődésre, megelőző jelleggel maguk szállják meg a lehetséges célpontok körzetét, illetve kimért, célzott akciókkal, az eszkaláció kerülésével állítsák helyre az eredeti állapotot. A kedden Pápáról indított Swift Response is valami ilyesminek a szimulációja, csakúgy, mint egy másik hasonló akció ugyanezen név alatt, melyet pénteken hajtanak végre, de akkor a romániai Aranyosgyéres (Campia Turzii) repülőtere lesz a célpont.
A Saber Guardiannal és annak légideszantos mozzanatával egy időben, azzal összehangolva zajlik a bakonyi gyakorlótereken a visegrádi 4-ek és más szövetségesek (többek között Románia) részvételével a Bátor Harcos hadgyakorlat. A különleges erők számára pedig országszerte van folyamatban a Fekete Hattyú fedőnevű gyakorlat. Ennek keretében egy roppant szokatlan mozzanatra vasárnap kora hajnalban kerül sor Szolnokon: a kommandósokat egy szintén Pápáról felszállt speciális amerikai MC-130J repülőgépből dobták ki ejtőernyővel. A katonák és a civilek biztonsága érdekében ideiglenes forgalomkorlátozás is érvényben volt a bázistól délre a 442-es út Rákócifalvára vezető szakaszán.