Felmondott a Fehér Ház sajtófőnöke

Sean Spicernek nem tetszett, hogy Trump egy Wall Street-i bankárt nevezett ki kommunikációs igazgatónak.

MN
2017. 07. 21. 16:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The New York Times értesülése szerint Sean Spicer elégedetlen volt Donald Trump elnök választásával, ami az új kommunikációs igazgató posztját illeti, illetve azokkal a strukturális változásokkal, amelyeket eszközölt. Ezért pedig beadta felmondását.

A pénzügyi szakember kinevezését sajtóhírek szerint nemcsak Spicer fogadta ellenérzéssel, hanem például – a Politico című lap információi szerint – Reince Priebus, a Fehér Ház kabinetfőnöke is. Ugyanakkor a Fehér Ház nevük elhallgatását kérő más tisztségviselői kifejezett örömmel fogadták a kinevezés hírét, mert – mint a CNN hírtelevízió rájuk hivatkozva jelentette – a szakember a kongresszus egyes demokrata párti törvényhozói körében is bizalmat élvez.

Anthony Scaramucci a Republikánus Párt egyik nagy adományozója és Donald Trump személyes barátja. Az elnök csütörtökön este és pénteken reggel is tárgyalt vele, majd – miután Scaramucci elfogadta a felkérést – pénteken reggel még megpróbálta maradásra bírni Sean Spicert.

Anthony Scaramucci Mike Dubke kommunikációs igazgatót váltja majd, aki májusban nyújtotta be lemondását. 

Sean Spicer helyére eddigi helyettese, a 34 éves Sarah Huckabee Sanders kerül.

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) évekig az ügyfele volt annak az orosz ügyvédnőnek, aki Donald Trump amerikai elnök legidősebb fiával találkozott, miután apja tavaly nyáron a Republikánus Párt elnökjelöltje lett – derült ki a Reuters brit hírügynökség rendelkezésére bocsátott orosz bírósági dokumentumokból.

Az iratok szerint Natalja Veszelnyickaja ügyvédnő sikerrel képviselte az FSZB-t 2005 és 2013 között egy Moszkva északkeleti részében fekvő előkelő ingatlan tulajdonjogáért folytatott jogvitában. A szovjet KGB fő utódszervezeteként működő FSZB-t Vlagyimir Putyin vezette, mielőtt előbb miniszterelnök, majd elnök lett.

Nincs olyan feltételezés, amely szerint Veszelnyickaja az orosz kormány vagy a titkosszolgálatok alkalmazottja lenne, ő maga is tagadta, hogy bármi köze lenne a Kremlhez. Az a tény azonban, hogy az FSZB-t a bíróságon képviselte, kérdéseket vethet fel számos amerikai politikusban – írta pénteken a brit hírügynökség.

Barack Obama előző amerikai elnök kormánya tavaly szankciókkal sújtotta az FSZB-t, amiért állítása szerint beavatkozott az amerikai elnökválasztásba, amit Oroszország hevesen tagad. Charles Grassley, a szenátus jogi bizottságának republikánus elnöke pedig felvetette, hogy egyáltalán hogyan engedhették be az Egyesült Államokba Veszelnyickaját.

Veszelnyickaja nem válaszolt a Reutersnak az FSZB számára végzett munkájával kapcsolatos, elektronikus levélben elküldött kérdéseire, az FSZB pedig egyáltalán nem reagált az interjúkérésre.

A Reuters nem tudta kideríteni, ki és mikor kezdeményezte a legalább 2003-ra visszanyúló pert. A fellebbezési iratokból kiderül, hogy a Roszimuscsesztvo orosz szövetségi vagyonügynökség érintett az ügyben.

Az iratok szerint Veszelnyickaja és cége, a Kamerton Consulting „az 55002-es katonai egységet” képviselte a vagyonjogi perben. Az orosz jogi személyek nyilvános listájából kiderül, hogy az FSZB, az orosz belföldi titkosszolgálat katonai egységet alapított, amely az FSZB saját székházába van bejegyezve. A Reuters azt nem tudta kideríteni, hogy Veszelnyickaja más munkát végzett-e az FSZB számára, illetve ki használja jelenleg a vita tárgyát képező ingatlant.

Ifjabb Donald Trump elektronikus levelezése szerint az elnökjelölt fia tavaly júniusban beleegyezett, hogy a New York-i Trump-toronyban találkozik Natalja Veszelnyickaja orosz ügyvédnővel. A találkozót – amelyen jelen volt Paul Manafort, a Trump-kampány akkori menedzsere és Jared Kushner, Donald Trump veje is – az orosz ügyvéd kezdeményezte, jelezve, hogy terhelő dokumentumok vannak birtokában Hillary Clintonról, a demokraták elnökjelöltjéről – írta a The New York Times.

Veszelnyickaja az írás megjelenése után közölte, hogy magánügyvéd és soha nem állt a rendelkezésére terhelő információ Clintonról. Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője kijelentette, hogy az ügyvédnőnek soha semmi dolga nem volt velük. Az ügyvédnő azt is bejelentette, hogy kész tanúskodni az amerikai kongresszusban az ifjabb Trumppal történt, „tömeghisztériát” kiváltó találkozása kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.