Theresa May brit miniszterelnök az előre hozott választás kampányában ígéretet tett, amely már akkor nagy vihart kavart. Ugyan a választási programba bekerült, az északír Demokratikus Unionista Párttal kötött alkalmi koalíció után megtartott királynői beszédben – amely afféle programbeszéd is egyben – már nem szerepelt.
Hogy melyik témáról van szó? A brit konzervatívok számára oly kedves rókavadászatról, ami már 2005 óta tilos az Egyesült Királyságban. Mivel a toryk választási programjában szerepelt, hogy lelkiismereti szavazásra bocsátanák a kérdést a brit alsóházban, egy munkáspárti képviselő rákérdezett erre Michael Gove környezetvédelmi miniszternél. Helyettese válaszában úgy fogalmazott, a parlament 2019 júniusáig tartó jelen ülésszakában nem lesz szavazás a 2004-es vadászati törvény módosításáról.
A kutyákkal történő rókavadászat hagyománya a XVI. századig nyúlik vissza Angliában, egészen a 2005-ös angliai és walesi betiltásáig az eredeti formájához hasonló módon zajlott. Az állatvédők szerint gyalázatos módja volt ez az állatkínzásnak, ám a rókavadászat pártján állók (így Gove miniszter is) úgy érvel, hogy ez a hagyomány fontos alkotóeleme a vidéki kultúrának, emellett a rókapopuláció minőségét is javítja. A rókavadászat valóban kiemelkedő vidéki társadalmi eseménynek számított, bizonyos területeken nem is az elit, hanem a gazdák és a munkásosztály passziója volt.
Rókavadászat egyébként ma is létezik, de hivatalosan tilos megölni az állatot – mondta a Mandinernek tavaly ősszel adott interjújában Roger Scruton konzervatív filozófus. Szerinte egyébként „a rókavadászat ellenzése [ ] a brit baloldal ikonikus témája”. Érdekesség, hogy Tony Blair korábbi munkáspárti miniszterelnök a 2004-es vadászati törvény elfogadása óta eltelt idő alatt megbánta, hogy annak idején a tilalom mellett kardoskodott. Hozzá kell tenni, a toryk sem véletlenül módosítanák a vidéki néprétegek sportjának jogi státuszát, hiszen ezekben a körökben népszerűek leginkább, így nem másról van szó, mint egy, a saját választóiknak fontos kérdésről. Theresa May a kampány során maga azt mondta, mivel vidéken nőtt föl, ő támogatja a rókavadászat újbóli legalizálását. Más kérdés, hogy a toryk választási programjában 2010-ben és 2015-ben is szerepelt a téma, mégsem történt változás.
A rókavadászatra lenne igény, ezt jól jelzi, hogy múlt héten ítéletet hoztak egy skóciai ügyben. Skóciában 2002 óta tilos rókára vadászni – Észak-Írországban még lehet –, tavaly azonban rajtakaptak egy apa-fiú párost a déli határnál. Múlt hét szombaton John Rileyt ezért 400, apját 250 fontos pénzbüntetésre ítélték első fokon, de ők fellebbezést terveznek, mert állításuk szerint nem sértették meg a törvényt. A skót kormány azonban tovább szigorítana a jogszabályon, ugyanis túl nagy számban szegték meg az utóbbi években.
Olyan kulcstémákban, mint a lakhatási kérdés, vagy a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) reformja, együtt fognak működni a Konzervatív Párttal a Liberális Demokrata Párt alsóházi képviselői – közölte a brit baloldali The Guardian névtelen forrásokra hivatkozva. Formális egyezséget azonban nem kötne a párt a torykkal.