A döntőbíróság már 2015-ben megállapította Oroszország felelősségét az ENSZ tengerjogi egyezménye alapján, és kötelezte Moszkvát, hogy kamatostul fizesse meg az Arctic Sunrise nevű hajónak és harmincfős legénységének okozott anyagi és erkölcsi károkat. A mostani döntés a kártérítés mértékét határozta meg. Oroszország elutasította, hogy részt vegyen az eljárásban, sőt a hajó ügyében született korábbi nyugati és nemzetközi bírósági döntéseket is figyelmen kívül hagyta.
A Greenpeace 28 tagja és két fotósa 2013 szeptemberében az orosz kőolaj-kitermelés ellen tiltakozott a Barents-tenger Pecsora-öblében található orosz Prirazlomnaja fúrótoronynál. A hajót az orosz hatóságok lefoglalták, és a murmanszki kikötőbe szállították.
A hajó legénységét és az aktivistákat az orosz hatóságok előbb kalózkodással vádolták meg, amit garázdaságra enyhítettek. Később óvadék fejében szabadlábra helyezték őket, de az országot nem hagyhatták el. 2013 decemberében, az orosz alkotmány elfogadásának huszadik évfordulója alkalmából végül elnöki amnesztiában részesültek, az eljárást felfüggesztették ellenük.
Az Arctic Sunrise nevű jégtörőt az orosz hatóságok 2014 nyaráig őrizték Murmanszkban, s csak 2014. augusztus 9-én térhetett vissza a holland felségvizekre.