Kész tárgyalni, de feltételeket szab a katari emír

Első alkalommal szólalt meg nyilvánosan a kérdésben Tamím bin Hamad ász-Száni sejk.

MN
2017. 07. 22. 6:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tamím bin Hamad ász-Száni sejk az Al-Dzsazíra helyi tévének nyilatkozott. Hangsúlyozta, akkor hajlandó a párbeszédre, ha tiszteletben tartják országa szuverenitását – írja az MTI.

Emellett – a The Independent beszámolója szerint – kiemelte, hogy az élet a történtek ellenére is a normális kerékvágásában folytatódik.

Az emír hangoztatta, hogy Katar könyörtelen és kompromisszumok nélküli küzdelmet folytat a terrorizmus ellen, és ezt a nemzetközi közösség is elismeri. Az államfő órákkal később azután szólalt meg, hogy előzőleg megbeszélést folytatott Rex Tillerson amerikai külügyminiszterrel, aki elégedett volt azokkal az erőfeszítésekkel, amelyeket Katar tett a terrorizmus finanszírozásának megfékezésére.

A washingtoni diplomácia vezetője ezért arra kérte az arab országokat – Szaúd-Arábiát, Bahreint, az Egyesült Arab Emírségeket és Egyiptomot –, hogy legalább a Katarral szemben foganatosított szárazföldi blokádot szüntessék meg.

A katari vezető a párbeszédet sürgetve kiemelte: „eljött az idő, hogy megkíméljük népeinket a különböző kormányok közötti politikai nézeteltérésektől”. Egyben hozzátette: „bármilyen megoldásnak tiszteletben kell tartania az egyes országok szuverenitását és akaratát”.

Az érintett arab országok még nem kommentálták az elhangzottakat.

Szaúd-Arábia, Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek és Egyiptom a múlt hónapban foganatosított szankciókat Katar ellen azzal az indoklással, hogy a kicsiny monarchia szélsőséges csoportokat finanszíroz, és jó kapcsolatokat ápol Iránnal, amelyet a terrorizmus egyik fő támogatójának tartanak. Katar visszautasítja e vádakat.

A blokád feloldásának és a kapcsolatok normalizálásának feltételéül a négy ország tizenhárom követelést megfogalmazó listát terjesztett elő, de a követelések közül kettőt – az Al-Dzsazíra televízió bezárását és a katari török katonai támaszpont felszámolását – Doha határozottan elutasította. A héten a blokádot elrendelő négy állam közölte: e két, nagyon vitatott követeléstől eltekint.

Katarnak egyébként az elmúlt időszakban több segítője is akadt: gyümölcsöt és zöldséget, valamint egyéb élelmiszereket szállítanak a blokád alá vont országba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.