Kevesebb mint két hónap múlva parlamenti választások lesznek Németországban. A kereszténydemokraták (CDU) annyira magabiztosan, majdnem tizennyolc százalékkal vezetnek a szociáldemokraták (SPD) előtt, hogy Angela Merkel még egy rövid nyaralást is megengedett magának. Mint minden évben, a német kancellár szabadságát idén is a bayreuthi Wagner-fesztiválon, majd dél-tiroli vándorlással tölti.
Ezt a rövid szünetet akarná Martin Schulz, az SPD kancellárjelöltje kihasználni arra, hogy nekifusson egy megosztó témának, pontosabban a menekültkérdésnek, amely 2015-től jó ideig uralta a német közéletet. Merkel kezdeti megengedő migrációs politikája miatt tavaly igazi népszerűségi mélypontokat élt át, és ez volt az a téma, ami rövid időre tíz százalék fölé a repítette a bevándorlásellenes Alternatíva Németországért (AfD) párt támogatottságát is. A CDU-ban tavaly még sokan azt fontolgatták, hogy talán jobb lenne, ha mégse Merkellel vágnának neki a választásoknak.
Ha Helmut Kohl nemrég elhunyt egykori német kancellárral nem volt is mindig jó a viszonya, Merkel egy kohli mondást nagyon megtanult: „A vitákat nem megnyerni kell, hanem hagyni kell őket lecsengeni.” Merkelnek pedig bejött e taktika. A menekültkérdésről tavaly mindenki azt hitte, hogy döntő lesz az idei német parlamenti választásokon, gyakorlatilag alig kerül elő a kampányban. A CDU nem szívesen beszél róla. A baloldali pártok pedig hagyták eddig a témát, mert Merkelt a 2015-ös határnyitáshoz képest úgyse tudnák humanizmusban felülmúlni. Az AfD egyedüli rikácsolása pedig sokakat inkább csak fáraszt. A német közszolgálati ZDF híradójának felmérése szerint a németek 81 százaléka sem előnyösnek, sem hátrányosnak nem tartja a menekültek jelenlétét. Azaz a téma ma már nem különösebben mobilizál.
Martin Schulz mégis megpróbálná újra felrázni a németeket. A nagy jobboldali bulvárnapilap, a Bild most vasárnapi számában Schulz azt állította, hogy idén akár ugyanolyan bevándorlási hullám várható, mint amilyen a 2015-ös volt, és cinikusnak nevezte Merkel várakozó álláspontját. Az SPD kancellárjelöltje visszamenőleg bírálta Merkel egykori határnyitását is: „2015-ben több mint egymillió menekült jött Németországba. A kancellár akkor megnyitotta a határokat Ausztria felé – ugyan jó szándékú, humanitárius okokból, de sajnos anélkül, hogy ezt az európai partnereinkkel megbeszélte volna”.
Schulz ezzel gyakorlatilag Merkelt jobbról próbálta megelőzni, pedig ő is tudhatná: ha a menekültkérdés újból visszakerül a német közélet asztalára, abból egészen biztosan nem a szociáldemokraták fognak profitálni, hanem az AfD. Schulz kijelentésével amúgy egy elterjedt hamis adatot vett elő az interjúban: Németországba ugyanis 2015-ben nem „több mint egymillió”, hanem 890 ezer menedékkérő érkezett. Mindazonáltal tény: a menekültkérdés problémája nem oldódott meg. Schulz persze kijelenti, hogy kancellárként kötelezné – akár az EU-s támogatások megvétózásával is – a vonakodó kelet-európai tagállamokat a menekültek átvételére.
Azt azonban hozzátette, hogy egy újabb segítségnyújtásban Németország már nem vehet részt: „Most a többi uniós országon a sor.” De a politikus nem csak menekültellenes érzelmeket lovagol meg, a bírálaton túl fontos javaslatokat is megfogalmazott. Például véget kell vetni a német fegyverexportnak a háborús övezetekbe, és újra kell gondolni az afrikai segélypolitikát.
Merkel nyaralását nemcsak Schulz, de a bajor kormányfő, Horst Seehofer is kihasználta, és gyorsan ő is nyilatkozott egyet. A keresztényszociális unió (CSU) elnöke a neoliberális Die Welt vasárnapi számában mondta el, igenis tény, hogy Németország évi kétszázezer menekültnél többet nem bír befogadni. Seehofernek azonban erről még Merkelt sem sikerült meggyőznie, ugyanis e tételt a CDU nem engedte felvenni az uniópártok közös választási programjába.