Ebben az évben eddig körülbelül 80 ezer illegális migráns érte el Olaszország partjait Líbia felől, ez 86 százaléka az összes, Európai Unióba érkezett illegális bevándorlónak. Csak június 27-én és 28-án körülbelül 12 ezren értek partot az olasz kikötőkben. A tömeges bevándorlást jelzi az is, hogy az elmúlt fél évben több mint kétezren vesztek oda a Földközi-tengeren.
Az Európai Bizottság keddi javaslata szerint a testületnek, Olaszországnak és a tagállamoknak is van tennivalója. Brüsszel vállalta egyebek között, hogy 46 millió euróval segíti a líbiai hatóságok munkáját, az olaszok számára pedig 35 millió euró rendkívüli támogatást biztosít. Az uniós szervek készek azonnal jelentős létszámú szakembergárdát küldeni Olaszországba, hogy segítsék a menedékkérelmek feldolgozását, illetve azon bevándorlók visszafordítását, akik nem kaptak menedékjogot. Felgyorsítják magukat a visszaküldéseket is, több afrikai országgal már létrejöttek az ehhez szükséges egyezmények.
Az olaszok számára talán az elsődleges fontosságú feladat, hogy egy magatartási kódexet készítsenek a civil szervezetek számára, amelyben szabályozni tudják, hogy kik és milyen módon vehetnek részt a tengeri mentési munkálatokban. Ezentúl Brüsszel több téren is nagyobb erőfeszítéseket és rugalmasságot vár el az olasz hatóságoktól. Ez vonatkozik egyrészt a migránsok fogadására és őrzésére, illetve kiemelik, hogy az eritreai származásúak nyilvántartásba vétele rendkívül rosszul áll.
Ami a tagállamokat illeti, elképzelhető, hogy a mostani olasz válság eredményezi a menekültügyi rendszer reformjának felgyorsítását, amelyről a visegrádi országok ellenállása miatt Brüsszelben már kezdtek letenni. A több mint egy évvel ezelőtti javaslat szerint, ha egy tagállam határaira elviselhetetlenül nagy nyomás nehezedik, akkor a többi tagállam meghatározott kvóta szerint részt vesz a menedékkérelmek elbírálásában és azok elhelyezésében, akik menedékjogra jogosultak. Eredetileg az állam- és kormányfők legutóbbi, két héttel ezelőtti csúcstalálkozóján kellett volna elvi megállapodásra jutni, azonban a máltai elnökség napirendre sem tűzte a kérdést.
A jogszabály a két évvel ezelőtti, Görögországban kialakult kaotikus helyzetet akarta elkerülni ezzel a javaslattal, de úgy tűnik, most az olasz partoknál megismétlődnek az akkori jelenetek. Az Európai Bizottság ezért ismét sürgeti a tagállamokat, hogy gyorsítsák fel az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat, hiszen jelen pillanatban nincs működőképes menekültügyi szabályozás az EU-ban. Frans Timmermans azt mondta, túl kellene már lépni azon, hogy Olaszország vagy Görögország egyedül képes megbirkózni a helyzettel. Az Európai Parlamentben (EP) egyébként már tárgyalják a jogszabályt, és Antonio Tajani, az EP olasz elnöke az uniós csúcson azt mondta, a nyár vége előtt el is fogják fogadni. Mindez persze semmit sem ér a tagállamok egyetértése nélkül.
A feszült helyzetet és félelmet ugyanakkor jól jelzi, hogy az MTI tudósítása szerint kedden a római külügyminisztériumba kérették René Pollitzer osztrák nagykövetet, miután a bécsi kormány páncélozott járműveket küldött az olasz határhoz, hogy szükség esetén ellenőrzése alatt tudja tartani a menekülthelyzetet. Olasz kormányforrások szerint az olasz–osztrák határon azonban teljes a nyugalom, nem erősödött az erre haladó migráció, tehát semmi sem indokolja Ausztria aggodalmait.
Enyhülést hozhat, hogy csütörtökön Észtországban, informális ülésen találkoznak az uniós belügyminiszterterek, és ez a téma is napirenden lesz. A német és a francia kormány már jelezte, felgyorsítják az áthelyezéseket.