A brit kormány szerdán bejelentette: 2040-től megtiltja új dízel- vagy benzinüzemű autók és kisbuszok forgalomba helyezését. Michael Gove környezetvédelmi miniszter szerint nincs más alternatíva, új technológiákra kell áttérni, mert a robbanómotorok kipufogógázai súlyosan károsítják a környezetet és az emberek egészségét is.
Nagy-Britanniában a becslések szerint évente 40 ezer ember hal meg a szennyezett levegő által okozott betegségek miatt. A kabinet ezért jóváhagyott egy hárommilliárd font értékű levegőtisztasági programot. Ennek egy kisebb részét a helyi önkormányzatok kapják, hogy közlekedési átszervezésekkel, a tömegközlekedés előnyben részesítésével csökkentsék a szennyezőanyag-kibocsátást. Emellett előírják elektromos töltőállomások létesítését például az autópálya-csomópontoknál.
A kritikusok szerint ahhoz, hogy Nagy-Britannia teljesen áttérjen az elektromos autókra, nagyjából a mai csúcsterhelés másfélszeresére kellene növelni az elektromos hálózat teljesítményét, vagyis tíz új atomerőművet kellene építeni. Jelenleg csak az eladott új autók 4 százaléka elektromos, és a töltők kis száma miatt ezt nem is lehet hirtelen növelni.
Norvégia már év elején 2025-ös határidőt határozott meg a robbanómotoros autók kivezetésére. Franciaországban Emmanuel Macron elnök szintén 2041-es határidőt adott meg. A BBC beszámolója szerint a BMW már bejelentette, hogy az új, tisztán elektromos Mini gyártását 2019-ben kezdik meg Oxfordban. A Volvo már korábban közölte, hogy teljesen átáll az elektromos és hibrid autók gyártására.