Az újabb észak-koreai rakétakísérletről szinte egy időben adott hírt a dél-koreai hadsereg és a japán védelmi minisztérium.
A ballisztikus rakétát – amelynek típusa egyelőre nem ismert – helyi idő szerint fél tíz körül lőtték ki a fővárostól, Phenjantól mintegy száz kilométerre északnyugatra, a kínai határ közelében fekvő Pangjon gyakorlótérről.
Szuga Joszihide japán kormányszóvivő közölte, hogy a rakéta negyven perccel később, több száz – a dél-koreai hadsereg szerint 930 – kilométert megtéve csapódott a Japán-tengerbe, feltehetően Japán kizárólagos gazdasági övezetében. Szuga szerint a japán kormány ezt újabb, elfogadhatatlan provokációnak tartja, és tiltakozását fejezte ki emiatt Phenjannál.
A japán védelmi minisztérium adatai szerint a rakéta „jócskán meghaladta” a 2500 kilométeres magasságot.
Mun Dzse In dél-koreai államfő sürgősséggel összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, miután tudomást szerzett az újabb rakétaindításról – írja az MTI.
Az újabb rakétatesztre reagálva Donald Trump amerikai elnök Twitteren azt írta: „Észak-Korea épp most lőtt ki egy újabb rakétát. Nincs jobb dolga ennek a fickónak?”
Hozzátette, nem hiszi, hogy Dél-Korea és Japán ezt továbbra is elviseli. Úgy véli, talán Kína súlyos lépést tesz majd, és „véget vet ennek a hülyeségnek”.
A Guardian felidézi: a kilövés csupán néhány órával azt követően történt, hogy a kínai ENSZ-nagykövet arra figyelmeztetett, „katasztrofális” következményekkel jár, ha a világ vezetői nem találnak módszert az Észak-Koreával kapcsolatos feszültségek csökkentésére.
Csak idén ez volt a 11. alkalom, hogy Észak-Korea rakétakísérletet hajtott végre.
Szombaton Trump határozott választ szorgalmazott Észak-Korea fegyverkezési programjával szemben, miután a Fehér Házban fogadta a dél-koreai elnököt. Mint mondta, a stratégiai türelem elfogyott.
Észak-Korea az elmúlt hetekben több rakétakísérletet hajtott végre. Hírügynökségek a keddi kísérlettel összefüggésben emlékeztetnek arra, hogy három nap múlva kezdődik a G20-as országcsoport vezetőinek kétnapos hamburgi csúcstalálkozója, amelyen az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea vezetői külön azt is megvitatják, hogyan lehet megfékezni az észak-koreai atom- és rakétaprogramot.
Kapcsolatba hozzák az észak-koreai rakétatesztet azzal is, hogy július 4-én, kedden ünneplik az Egyesült Államokban a függetlenség napját. Az előző években is előfordult, hogy Észak-Korea ekkortájt hajtott végre rakétakísérleteket.