Szerbiában 2002-ben törölték el a halálbüntetést, azóta 82 embert ítéltek negyven évig terjedő letöltendő börtönbüntetésre, ez a kiszabható legsúlyosabb ítélet a nyugat-balkáni országban – adta hírül szerda reggeli híradójában a helyi közszolgálati televízió. A 82 elítélt között nincsen nő – közölte a büntetés-végrehajtási igazgatóság.
A távirati iroda helyi tudósítása szerint a halálbüntetés 1804 és 2002 között szerepelt a kiszabható ítéletek között a szerb büntető törvénykönyvben, ám az utolsó ítéletet, amely golyó általi halál volt, 1992. február 14-én hajtották végre. Utoljára 2001-ben született halálbüntetésre vonatkozó ítélet, ezt azonban később negyven év letöltendő börtönbüntetésre módosították.
A negyven évre ítéltek között bérgyilkosok, gyilkosok és erőszaktevők vannak,
akik a legszigorúbban őrzött szerbiai fegyházakban, Pozsarevácban, Belgrádban és Nisben töltik büntetésüket.
A büntetésük kétharmadának letelte után, azaz huszonhat év és nyolc hónap börtönbüntetést követően az elítélteknek joguk van kérelmezni a feltételes szabad lábra helyezést, ám mivel a büntető törvénykönyv változásai még csak tizenöt éve léptek életbe, egyelőre nem lehet tudni, hogyan járna el a bíróság a szabadon bocsátási kérelmek ügyében.
Az igazságügyi miniszter egyébként a közelmúltban közölte, hogy túlterheltek az ország börtönei, körülbelül ezerrel többen vannak a büntetés-végrehajtási intézményekben, mint amennyi a befogadóképességük. Hamarosan új, ötszáz férőhelyes intézmény nyílik a Belgrádhoz közeli, bánsági Pancsován, ami megoldhatja a helygondokat.