A nemzeti ünnep előtt érte kibertámadás Ukrajnát

A közlemény szerint a szakemberek a Zeusz néven ismert trójai adathalász vírus terjedését észlelték.

MTI
2017. 08. 23. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a szakemberek a Zeusz néven ismert trójai adathalász vírus terjedését észlelték. A vírust a SmokeLoader backdoor, azaz a számítógéphez távolról hozzáférést biztosító program segítségével telepítették a támadók. A CERT-UA a vírus terjedésének megfékezéséhez azt javasolja a felhasználóknak, hogy töröljenek minden „js” kiterjesztésű fájt még az archívumokból is, és informatikai probléma esetén lépjenek velük kapcsolatba.

Az ISSP Labs kiberbiztonsági cég szerint a támadók ezúttal vélhetőleg a Crystal Finance Millennium nevű könyvelési programot használták fel a rosszindulatú fájlok telepítésére – közölte a cég sajtószolgálata. Nem zárták ki, hogy a támadás csupán az „első fecske”, amellyel a hekkerek megpróbálnak informatikai rendszereket leállítani a csütörtöki nemzeti ünnep, Ukrajna függetlenné válásának évfordulója előtt.

Az ukrán hatóságok a napokban már jelezték, hogy a közeljövőben nagy valószínűséggel újabb kibertámadások érik az országot.

Tömeges fertőzésről, illetve informatikai rendszerek leállásáról egyelőre nem érkezett hír.

Június 27-én, az ukrán alkotmány ünnepét megelőző napon lendült támadásba a Petya nevű zsarolóvírus Ukrajnában, és villámgyorsan elterjedt az országban, majd túl annak határain is. Az összes érintett ország közül Ukrajnában okozta a legtöbb gondot, megtámadva a számítógépeket harminc pénzintézetben, köztük a magyar OTP leánybankjában, valamint számos – állami és magán- – szolgáltató, illetve gyártóvállalatnál, a Boriszil reptéren, de a leállított csernobili atomerőműben is. Az ukrán kormány közlése szerint a hekkertámadás stratégiai létesítmények működésében nem okozott fennakadást. A vírus terjedésének megfékezése két napba tellett, és még további napokba, amíg mindenhol újra működőképessé vált a teljes számítástechnikai rendszer.

Az ukrán kiberrendőrség és több szakértő szerint a támadás akkor az M.E.Doc könyvelési programjáról indult, és egy programfrissítéssel települt be a rendszerekbe a vírus. Az M.E.Doc vállalat viszont váltig állította, hogy a vírus nem az ő szervereiről terjedt szét. Az ukrán hatóságok azt gyanítják, hogy a támadás Oroszországból indult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.