A svédek bekérették a török nagykövetet

Ankara „terrorszervezetek támogatásával” vádol két őrizetbe vett svéd állampolgárt.

MN
2017. 08. 24. 20:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A svéd külügyminisztériumba kérették csütörtökön Törökország stockholmi nagykövetét két svéd állampolgár őrizetbe vétele miatt – írja az MTI. A beszámoló szerint a svéd Ali Gharavi informatikai tanácsadót akkor állították elő, amikor július 5-én Isztambulban részt vett egy, az internet szabadságáról tartott szemináriumon. Több más aktivistát, közöttük az Amnesty International törökországi szervezetének vezetőjét is őrizetbe vették azon a napon.

A svéd–török állampolgárságú Hamza Yalcin írót, az ankarai rendszer bírálóját és baloldali török online médiumok külső munkatársát augusztus 3-án vették őrizetbe Barcelonában egy Törökország által kiadott nemzetközi körözés alapján.

A török nagykövetet, Annika Södert Margot Wallström svéd külügyminiszter államtitkára fogadta a minisztériumban csütörtökön.

„A kormány többi tagja és jómagam is hosszú ideje világosan kifejtettük a török vezetőknek álláspontunkat az ilyen ügyekről és a törökországi aggasztó fejleményekről – írta Margot Wallström csütörtökön a Facebook közösségi portálon. – Hangsúlyoztuk, hogy a legutóbbi fejleményeknek közvetlen hatásuk van Svédország és az Európai Unió Törökországgal fenntartott kapcsolataira.”

Ankara „terrorszervezetek támogatásával” vádolja a két svéd állampolgárt, a török hatóságok ez alatt rendszerint a 2016. júliusi puccskísérlet megszervezésével vádolt Fethullah Gülen száműzetésben élő hitszónok híveit értik.

Emberi jogi szervezetek szerint az őrizetbe vételekkel a politikai másként gondolkodókat akarják elhallgattatni.

Yalcin „kafkai rémálomnak” nevezte barcelonai őrizetbe vételét az Expressen című svéd napilap hétfői számában, és úgy vélte, Recep Tayyip Erdogan török államfő „személyesen” intézkedett, hogy az Interpol őrizetbe vegye.

Wallström közölte: Svédország meg kíván győződni arról, hogy az Interpol-körözéseket nem használják ki „politikai célokra”. „Ez rendkívül súlyos a szólásszabadság korlátozásával fenyegető esetekben” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.