Amerikai külügyminiszter: Pakisztánnak változtatnia kell

„Az Egyesült Államok bizalma fogytán van” – mondta Rex Tillerson.

MTI
2017. 08. 22. 20:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai diplomácia irányítója a sajtótájékoztató kezdetén Afganisztánról szólt, és megismételte a Donald Trump elnök hétfői beszédében elhangzottakat: az amerikai kormányzat nem tetszőleges határidőkhöz, hanem a helyszínen tapasztalható körülményekhez igazítja diplomáciáját.

Rex Tillerson közölte: az amerikai hadsereg esetleges afganisztáni csapatnöveléséről még nincs döntés, megfelelő időben bejelentik majd.

Hangsúlyozta, hogy Washington a korrupcióellenes küzdelemre is összpontosít majd Afganisztánban, különös figyelemmel a segélyek és adományok körüli gyanús ügyletekre. Az Egyesült Államok az afgán helyzet rendezéséhez Pakisztán és India közreműködését is igénybe veszi – mondta Tillerson. Közölte azt is, hogy országa kormányzata egyeztetéseket folytatott Kínával, Oroszországgal és az Arab-öböl menti államokkal arról, milyen szerepet vállalhatnak majd Afganisztánban.

Tillerson leszögezte, hogy Pakisztánnak feltétlenül változtatnia kell az Afganisztánnal kapcsolatos politikáján, valamint azon, hogy menedéket nyújt terrorszervezeteknek, amelyek terrorakciókat tervelnek ki és hajtanak végre amerikai polgárok és érdekeltségek ellen. „Az Egyesült Államok bizalma fogytán van” – fogalmazott a tárcavezető, és kifejtette, hogy Washington csökkentheti az Iszlámábádnak nyújtott segélyeket és katonai támogatást. Az egyik újságíró felvetésére, miszerint e döntéssel az amerikai kormány destabilizálhatja Pakisztánt, Tillerson elismerte, hogy ennek megvan a kockázata, de megismételte, hogy Washington mindenképpen feltételekhez köti majd a további támogatást. E feltételeket, és általában Washington elvárásait, hamarosan megtárgyalják a pakisztáni vezetéssel – szögezte le.

A miniszter üdvözölte, hogy Észak-Korea az ENSZ-szankciókról szóló döntés óta visszafogottságot tanúsít. „Nem volt rakétakísérlet vagy provokatív cselekedet Észak-Korea részéről az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatának egyhangú elfogadása óta” – fogalmazott. Reményét fejezte ki, hogy ez csak az első jel – amelyre az amerikai kormány várt –, és Phenjan kész lesz a feszültség csökkentésére. „S talán a közeli jövőben némi párbeszéd is megindulhat közöttünk” – mondta.

Ugyancsak kedden Joseph Votel, az amerikai hadsereg Közel-Keletért felelős főparancsnokságának tábornoka közölte, nagyon hamar megkezdődik a csapatnövelés Afganisztánban. „Nekünk most az a fontos, hogy erőt mutathassunk fel a tálibokkal szembeni a harcokban” – szögezte le. A tábornok becslései szerint néhány héten belül megkezdődhet a csapatbővítés.

Joseph Votel James Mattis védelmi miniszter társaságában úton van Irakból Szaúd-Arábiába, és a repülőn fejtette ki véleményét a delegációt kísérő újságíróknak. James Mattis – aki bagdadi vizitje előtt Jordániában tárgyalt – elmondta a sajtókíséretnek, hogy „felhatalmazást kapott a csapatnövelésre”. Hozzáfűzte: már fel is kérte Joseph Dunford tábornokot, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökét, hogy tegye meg a szükséges előkészületeket a stratégia végrehajtásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.