Bulgária jövőre eladná félbehagyott atomprojekjét

Az előző szófiai kormány lemondott a létesítmény megépítéséről, a mostani viszont magánbefektetőket keres a befejezéshez.

MTI
2017. 08. 20. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Temenuzska Petkova bolgár energiaügyi miniszter azt mondta, hogy a jövő év elején el kell indulnia a projekttel foglalkozó társaság privatizációjának – olvasható a Reuters jelentése alapján az Atomenergiainfo.hu honlapján.

Az előző szófiai kormány lemondott a Duna partjára tervezett létesítmény megépítéséről, a mostani viszont magánbefektetőket keres a befejezéshez. A minapi sajtóértekezletén Temenuzska Petkova megerősítette, hogy a bolgár állam csak kis részesedést kíván megtartani a 10 milliárd euróra becsült projektből, és a befektetők semmiféle kormánygaranciára vagy hosszú távú felvásárlási szerződésre nem számíthatnak.

A belenei atomerőmű építésére 2005-ben meghirdetett tendert egy évvel később a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszernhez tartozó társaság, az Atomsztrojekszport nyerte meg. A 2008 januárjában aláírt kivitelezési szerződés értelmében az orosz cégcsoport két, egyenként 1000 megawatt (MW) villamos teljesítményű, az Európai Unió által is biztonságosnak minősített, korszerű, harmadik generációs blokkot épített volna.

A 2009-es parlamenti választások után Szófiában hatalomra került konzervatív kormány azonban befagyasztotta, 2012 márciusában pedig leállította a beruházást, amiért a genfi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara mellett működő döntőbíróság több mint 600 millió eurós kártérítésre kötelezte a bolgár nemzeti áramszolgáltatót, a NEK-et. A pénzt tavaly decemberben Szófia kifizette, a Roszatom egyik szentpétervári vállalata, az Izsorszkije Zavodi pedig megkezdte a belenei létesítmény számára gyártott részelemek leszállítását.

Az utolsó szállítmány szeptemberre várható – közölte a bolgár energiaügyi miniszter, aki azt is hozzátette, hogy Szófia eddig több mint 1,8 milliárd dollárt költött az erőműprojektre.

„Nem követhetünk el újabb hibákat” – hangoztatta a miniszter, és kifejtette: meg kell találni a legjobb, gazdaságilag életképes megoldást az ügyre.

Potenciális befektetőkről nem beszélt ugyan a bolgár energiaügyi miniszter, de tavaly a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank (ICBC) jelezte készségét a projekt finanszírozására, és érdeklődést mutat a beruházás iránt a CNNC (Kínai Nemzeti Atomenergetikai Társaság) kínai állami nukleáris konszern is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.