Először közölt konkrét tervet a brit kormány, hogyan képzeli az Európai Unió elhagyása utáni időket: a hétfőn bemutatott dokumentum szerint Londonban azt szeretnék, ha a 2019 márciusára várt kilépés után egy darabig ideiglenesen még fennmaradna a vámunió az Egyesült Királyság és az EU közt. Ez azt jelentené, hogy a brit vállalkozások egy ideig még korlátozások nélkül kereskedhetnének Európával, illetve nyújthatnának szolgáltatásokat az európai ügyfeleknek.
A britek már több mint egy éve döntöttek népszavazáson a kilépésről, és már a hivatalos kilépési tárgyalások is megkezdődtek, mégis keveset lehet tudni arról, hogyan nézne ki a brexit. Vasárnap a pénzügy- és a külkereskedelmi miniszter a The Sunday Telegraph című vasárnapi lapban megjelent írásában fogalmazta meg először az átmeneti időszak szükségességét. A londoni kormány mindenáron el akarja kerülni a „cliff edge” brexitet. A „sziklafal pereme” kifejezés arra utal, hogy a tárgyalások megkezdése után két évvel egyik napról a másikra valódi megállapodás nélkül is megszűnhet a tagság.
Bár az ideiglenes vámunió jó lehet a vállalkozások megnyugtatására, a BBC brüsszeli tudósítója szerint az EU tárgyalódelegációja ragaszkodni fog ahhoz, hogy előbb a lényegi kérdésekben egyezzenek meg, csak utána tárgyaljanak az átmeneti időszakról. Márpedig az EU számára a Nagy-Britanniában élő uniós polgárok jogai, a pénzügyi kérdések és az ír–északír határ ügye a legfontosabbak, kereskedelemről csak ezek után lehet szó. Az ír határ ügyének rendezésére állítólag szerdán tesz javaslatot a brit kormány.