Kim Dzsongun észak-koreai vezető tájékoztatást kapott a hadsereg által kidolgozott tervekről, amelyek értelmében rakétatámadást hajtanának végre az Egyesült Államokhoz tartozó Guam sziget térségében – jelentette kedden a KCNA észak-koreai állami hírügynökség. A phenjani rezsim vezetője úgy fogalmazott, hogy még egy ideig figyelemmel kíséri az Egyesült Államok cselekedeteit, mielőtt döntést hozna az ügyben.
A diktátor az ország rakétaerőinek főhadiszállásán tett hétfői látogatásakor ugyanakkor azt mondta: kész elrendelni a támadást, illetve hogy az Egyesült Államok már érzi a „hurkot a nyaka körül”, amit saját háborús csörtéje váltott ki. Kim arra figyelmeztette az amerikaiakat, hogy „józanul mérlegeljék, mit nyerhetnek és mit veszthetnek”.
James Mattis amerikai védelmi miniszter arra figyelmeztette hétfőn Észak-Koreát, hogy ha rakétát indít az Egyesült Államok ellen, a konfliktus háborúvá szélesedhet.
Mattis és Rex Tillerson külügyminiszter ugyanakkor a The Wall Street Journal című lap hétfői számában közös véleménycikkében azt írta: az Egyesült Államoknak nem áll szándékában rendszerváltozást előidézni Észak-Koreában, illetve felgyorsítani a két Korea újraegyesítését. Washington ezek szerint „nem keres semmiféle ürügyet arra, hogy csapatokat állomásoztasson a demilitarizált övezettől északra”.
A két amerikai miniszter szerint az Egyesült Államok és Észak-Korea között az 1953-ban véget érő koreai háború óta nem volt ilyen komoly a feszültség, de annak okát Észak-Korea többször végrehajtott törvénytelen ballisztikusrakéta-kísérleteiben és háborús hangnemében látják, amelyre azonban a Trump-kormányzat a nemzetközi közösség által támogatott diplomáciai és gazdasági nyomásgyakorlással válaszol.
Nem lehet katonai akció a Koreai-félszigeten Szöul beleegyezése nélkül, ugyanakkor a dél-koreai vezetés mindent el fog követni, hogy megakadályozzon egy háborút – jelentette ki kedden Mun Dzsein dél-koreai elnök.
A Koreai-félszigeten csak Szöul dönthet katonai akcióról, más pedig nem határozhat ilyesmiről Dél-Korea hozzájárulása nélkül – jelentette ki Mun Dzsein dél-koreai elnök a televízióban közvetített beszédében, amelyet az ország japán uralom alóli felszabadításának 72. évfordulója alkalmából mondott. A dél-koreai kormány minden tőle telhetőt megtesz, hogy minden eszközzel elejét vegye egy háborúnak – ígérte Mun, aki arra szólította fel az északi országrészt, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz.