Nem várt helyen, Olaszországban sérthetik meg a csaknem 200 ország által elfogadott klímaegyezmény megkötéseit – írja honlapján a BBC.
A portál egy svájci kutatócsoport jelentésére hivatkozik cikkében: a jungfraujochi monitoringállomás mérései szerint egy pontosabban meg nem nevezett észak-olaszországi régióban évente 60-80 tonna CFH–3-at, vagyis a hűtőiparban és tűzoltóanyagként is használt fluoroformot bocsátanak ki – miközben a hivatalos olasz jelentések szerint itt legfeljebb két-három tonna kerülhet a levegőbe.
Bár a szám elsőre nem tűnhet kimagaslóan soknak, a fluoroform az egyik legártalmasabb üvegházgáznak számít: egy tonnája 14 800 tonnányi szén-dioxid pusztító hatásával ér fel, és 270 évig is megmaradhat a légkörben. „Az északolasz régióban mért többlet megfelel egy 80 ezres lakosságú olasz város szén-dioxid-kibocsátásának” – mondta a BBC-nek Stefan Reimann, a kutatást publikáló svájci laborközpont munkatársa.
Az olasz környezetvédelmi ügynökség a BBC-nek ugyanakkor cáfolta, hogy eltértek volna a vállalt fluoroformkibocsátási szinttől – korábbi jelentéseiket pontosnak nevezték, a svájci vizsgálat eredményeit pedig visszautasították.
Az ügy azért is kínos, mert Olaszország elviekben a klímaegyezmény egyik transzparens és megbízható tagjának számít – szemben a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátójának számító Kínával, ahol az Európában már betiltott hűtőgázból, a szén-tetrakloridból évente akár 20 ezer tonnát engednek a levegőbe, és ahol a közölt kibocsátási adatok annyira megbízhatatlanok, hogy elemzők szerint akár 100 százalékos plusz-mínusz eltérés is elképzelhető.