Megtanulták a kormányzást a norvég populisták

Fel tudnak nőni a feladathoz a feltörekvő protestpártok. A norvég példa tesztjére mindjárt szeptemberben sor kerül.

Kuthi Áron
2017. 08. 17. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokkal szerencsésebbnek mondhatja magát négy évnyi kormányzati szerepvállalás után a politikai jobbközépről érkezett, legtöbbször populista protestpártnak mondott norvég Haladás Párt, mint finn testvére, a Finnek, amely nyár elején ideológiai nézetkülönbségek miatt kettérepedt. A Haladás csak választói bázisának durván ötödét vesztette el 2013 óta, amikor 16 százalékkal kerültek be a parlamentbe. A jobbközép Konzervatív párttal épp négy éve űzték el a hatalomból a 2005-től kormányzó munkáspártiakat, és a közvélemény-kutatások alapján matematikailag még megvan az esélyük, hogy ellenzékben tartsák a baloldali erőket.

A szeptember 11-én esedékes választás kimenetelét azért is kíséri figyelemmel az európai közvélemény, mert a Haladás eredményéből egy kicsit pontosabban ki lehet majd tapintani, hogy a kontinensen mutatkozó populista hullámban van-e még lendület. Még akkor is, ha a populizmus norvég változata alatt igencsak mást kell érteni, mint amit például a tavasszal ellenzéki szerepben maradt, túl nagy áttörést fel nem mutató holland Szabadságpárt képvisel, és amely szinte kizárólag a muszlimellenességgel hangolta táborát.

A Haladás sikere a számára kedvezően gyümölcsöző külső tényezőkből és az 1973-as alapításkor lefektetett elvek sikeres újrafogalmazásából, aktualizálásából tevődik össze. Az olajárak 2014-es összeomlása ugyanis arra késztette a kormányzatot, hogy valóban populista intézkedéseket hozzon, a bevételi oldal egyensúlyban tartására megnyitva az ország hosszú távú stratégiai pénzforrását, az olaj alapot. És pont ezért kampányolt már jó ideje a Haladás mint kisebbik koalíciós partner is, tehát úgy fest, bejött a számítása. A másik külső tényező a 2015-ös migrációs hullám, amely derékba kapta a koalíciós kormányt. A Siv Jensen által vezetett párt következetesen a szigorúbb bevándorlási politika mellett állt ki, a menedékkérők részére az állampolgárság megítélését is nehezítenék. 

Nem szállt fejükbe a hatalom

A Financial Times amerikai üzleti lapnak nyilatkozó norvég politológus szerint a Haladás bebizonyította, hogy a populista jellegek ellenére képes a kormányzásban megállni a helyét, így sikerült ledöntenie azt a tabut vagy tévhitet, amely azt vallja, hogy az ilyen formációk felelős pozícióban elvéreznek. Ám Anders Jupskas elismerte, hogy a bevándorlás jelensége nélkül elbukna a Haladás. A párt jó érzékkel tenyerelt rá a bevándorlás témájára, 2015 végén egy bevándorlási és integrációs miniszteri posztot is kibokszolt magának, így a 39 éves Sylvi Listhaug lett az ország történetében az első bevándorlási miniszter. 

Persze a bevándorlás fogalma alatt a skandináv országban kicsit más értenek, mint a jelentős muszlim közösségeket befogadó nyugat-európai államokban. A statisztikákban 2017. január 1-vel 724 ezer 987 bevándorló szerepel, ami az ország 5,2 milliós lakosságához mérten igencsak kiemelkedő, de ide számítanak az európai uniós vendégmunkások, élükön a durván 100 ezer lengyellel és 40 ezer litvánnal, és csak utánuk következnek a szomáliaiak, irakiak, szírek, pakisztániak. A norvég statisztikai hivatal kimutatása szerint az érkezők mindössze 23 százaléka menekült, de a nem-norvégok így is a társadalom 13 százalékát teszik ki. 

Ami a pártok jövőbeli esélyeit illeti, a listák élén most a Munkáspárt áll 30 százalékkal, őket követik az Erna Solberg kormányfő vezette Konzervatívok 24 százalékkal, harmadikak a Haladás-pártiak 13 százalékkal, hárommal mögöttük a Centrum párt. A politikai sakkjátszma már most zajlik, hiszen a jobb- illetve baloldalon álló két nagy pártot több kisebb is tudja támogatni, valóban a matematika döntheti el, melyik alkalmi formáció képes szeptemberben kormányt alakítani. Sikerrel pályázhat tehát a hatalomra a konzervatív-populista tandem a kereszténydemokraták és a liberálisok külső támogatásával, de elképzelhető egy munkáspárti-szocialista kormány is a zöldek és a radikális baloldaliak, a Vörös Párt együttműködésével. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.