Nagyon nem szeretik Putyint Európában

A magyarok többsége nem bízik az oroszokban, de Lengyelországhoz képest fasorban sem vagyunk.

Ruzsbaczky Zoltán
2017. 08. 17. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár nem félnek tőle jobban, mint az Egyesült Államoktól vagy Kínától, a világ nagy része szerint Vlagyimir Putyin elnök Oroszországa helytelenül jár el a nemzetközi politika színterén – derül ki a Pew Research Center legújabb kutatásának eredményeiből. Kifejezetten fontos ez mostanában, amikor Oroszországot a nyugati sajtó jórészt negatív szereplőként kezeli. Az Európai Unió parlamentje egy múlt novemberi, dezinformációs kampányokkal kapcsolatos állásfoglalásában gyakorlatilag egy kalap alá vette a szélsőséges iszlamista, valamint az orosz propagandát. Kontinensünkön hosszú évek óta folyik a vita arról, hogy Európának ellenfélként vagy elengedhetetlen stratégiai partnerként kell-e tekintenie a világ legnagyobb országára. Noha a briteknél, a lengyeleknél vagy a balti államoknál egyértelműen az első verzió érvényesül, a német vagy éppen a magyar politika jól mutatja, hogy utóbbi elvnek is sok képviselője maradt.

Ugyanakkor az emberek véleményéből látszik, hogy a nyugati országok állampolgárai alapjában véve velük szemben álló erőnek tekintik Moszkvát. Európában gondolják a legkevesebben, hogy Putyin helyesen jár el a nemzetközi ügyekben, kontinensünk ebből a szempontból még Észak-Amerikát is lekörözi. Földrészünkön abszolút negatív Oroszország imázsa, még Magyarországon is jóval kevesebben bíznak Putyinban, mint ahányan igen, ez a vizsgált országok közül egyedül Görögországra nem igaz – amiben nyilván közrejátszanak a közös ortodox hagyományok, a történelmi kapcsolatok, valamint a görög társadalom euroszkepticizmusa is.

A szembenállás érzését csak fokozhatta az utóbbi néhány év; az, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei Ukrajnával, valamint Szíriával kapcsolatban is összeütközésbe kerültek egymással. Főleg az európaiak attitűdjére lehetnek hatással az ukrán események: a vasfüggöny leomlása után bő két évtizeddel ismét kontinensünk kapujában folyik konfliktus, az oroszok részvételével. Az sem sokat segít, hogy a szíriai háborúban legalább a terrorizmus elleni küzdelem jelenthetne közös alapot – hiszen a két fél abban sem tud megegyezni, hogy Basár al-Aszad elnök továbbra is az ország legitim ura-e –, így viszont nem sok esély van a kompromisszumra.

 

Viszont kifejezetten érdekes, hogy Putyin jó döntésképességében még így is több európai ország polgárai bíznak – köztük van Németország és Franciaország is –, mint Trumpéban, akinek a nagy EU-tagállamok közül csak az Egyesült Királyságban és Lengyelországban jobb a megítélése. Nem meglepő az sem, hogy a viharos történelmű, az oroszokkal általában szemben álló lengyelek bíznak legkevésbé Putyinban, nemhiába ők a kelet-közép-európai régióban a románok mellett az Egyesült Államok legszorosabb szövetségesei. Ezzel kapcsolatban már-már természetesnek látszik: az összes ország közül éppen a lengyelek mondták legnagyobb arányban, hogy komoly fenyegetésnek tartják Oroszországot. Rajtuk kívül egyébként – egy pár héttel ezelőtti felmérés alapján – csak a jordánok tartják számon az oroszokat a három legnagyobb veszélyforrás között.

Mindezt nem árt helyén kezelni, hiszen míg az oroszoktól világszerte 31 százaléknyian tartanak komolyabban, az Iszlám Állam esetében – egy néhány héttel ezelőtti kutatás alapján – kétszer ekkora arányról beszélünk (62 százalék), a klímaváltozástól is jóval többen félnek (61 százalék). A fiatalok körében egyébként világszerte jobb Oroszország megítélése. Miközben még az amerikaiaktól is többen tartanak (35 százaléknyian), mint az oroszoktól, kiderült, hogy a két nagyhatalom megítélése egymás országaiban pozitív irányba halad.

Bár Nyugaton egyértelműen úgy látják, az orosz rezsim korlátozza a szabadságjogokat, máshol megoszlanak a vélemények. Egyértelműen demokratának Putyint csak Tunéziában és Vietnamban, valamint a szubszaharai Afrika egy részében, illetve a Fülöp-szigeteken tartják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.