A második, csütörtök éjszakai spanyolországi terrortámadásnak sincs a külügy tudomása szerint magyar áldozata – számolt be róla Magyar Levente államtitkár rendkívüli sajtótájékoztatóján péntek délelőtt.
Katalóniát két terrortámadás rázta meg nyolc óra leforgása alatt, csütörtök késő délután a Barcelona belvárosában található La Rambla sétálóutcán hajtott tömegbe egy furgon, éjszaka fél kettő körül pedig egy tengerparti üdülőváros, Cambrils központjában történt ugyanez. Barcelonában 13-an haltak meg és legalább százan megsérültek. A várostól délre fekvő, turisták által szintén kedvelt Cambrils-ben heten sérültek meg, de közülük egy nőről péntek kora délután azt jelentették, hogy belehalt sérüléseibe. A barcelonai merényletet az Iszlám Állam terrorista szervezet vállalta magára.
- Abszolút biztonság nincs, de relatív igen. Ezért nem lehet hangsúlyozni eléggé annak fontosságát, hogy Magyarországot mindeddig sikerült megvédeni attól a rémálomtól, ami Nyugat-Európát sújtja – fogalmazott az államtitkár. De ne legyen senkinek kétsége afelől – folytatta –, hogy mi is veszélyben vagyunk. Egyértelmű az összefüggés, ha bárkinek is kétsége lett volna efelől az illegális migráció és a támadások között.
– Hiányoljuk azt a tettrekészséget, amit az ilyen helyzetek megkívánnak – szögezte le Magyar Levente. Magyarország kész folytatni azt a politikáját, ami ezen események elkerülésének garanciáját jelenti. Nem csak a szív, az ököl is összeszorul ilyenkor az államtitkár szavai szerint. Magyarország kész további energiákat mozgósítani, hogy a többi európai országgal együtt lépjünk fel a terrorizmussal szemben.
Magyar Levente jelezte, a +34629745593-as telefonszámon a külügy munkatársai rendelkezésre állnak, ha bárkinek kérdése, információja lenne az esettel kapcsolatban.
A BBC brit hírcsatorna 24 érintett országról tud, és arról, hogy a halottak között van egy belga állampolgár. A spanyol polgári védelem szerint franciák, németek, hollandok, argentinok, venezuelaiak, belgiumiak, peruiak, írek, kubaiak, görögök, macedónok, britek, osztrákok, pakisztániak, tajvaniak, kanadaiak, ecuadoriak, amerikaiak, kuvaitiak, törökök és kínaiak is vannak az áldozatok között. Azt nem pontosították, hogy ki halt meg és ki az, aki csak megsebesült közülük. A sérültek illetve áldozatok hovatartozásáról péntek délután már többet lehetett tudni, a katalán hatóságok közölték, nem 24, hanem 34 ország állampolgárait érintette a merénylet. A francia külügyminisztérium péntek reggel azt közölte, 26 állampolgáruk sérült meg a támadásban, 11-en súlyosan. A spanyol kormányfő pénteken három napos gyászt rendelt el.
Áder János együttérzéséről biztosította VI. Fülöpöt és Spanyolország összes polgárát. A köztársasági elnök a spanyol uralkodónak azt írta, mély megrendüléssel értesült a barcelonai kegyetlen terrortámadásról. Az államfő megerősítette, Magyarország az Európai Unió többi tagállamával együtt a jövőben is tevékeny szerepet vállal a pusztító erőszak elleni nemzetközi fellépésben.
Az MTI-t Orbán Viktor sajtófőnöke arról tájékoztatta, a magyar kormányfő kondoleáló táviratot küldött Mariano Rajoy spanyol kormányfőnek a barcelonai merénylet kapcsán. Azt írta, ez a szörnyű támadás megerősíti azon meggyőződésünket, hogy az előttünk álló időszak legfontosabb feladata Európa és az európai emberek biztonságának helyreállítása. Biztosíthatom, hogy kormányom továbbra is minden rendelkezésére álló eszközzel támogatni fogja közös küzdelmünket az Európát sújtó terrorista támadásokkal szemben.
Barcelonában a gázolás után két fegyveres férfi hatolt be egy török étterembe, egy szemtanú pedig túszejtésről beszélt a brit The Independentnek. Ezt azonban később cáfolták a hatóságok. Az akcióban a rendőrség lelőtt egy elkövetőt, egyet pedig letartóztatott. A terroristák között egy marokkói születésű francia állampolgárt, Driss Oukabirt gyanúsítják, aki viszont már huzamosabb ideje Spanyolországban élt. A férfi büntetett előéletű, a rendőrségi források szerint 2012-ben szabadult a börtönből. Az férfiről viszont találtak egy Facebook-oldalt is, Oukabir itt azt állítja, Marseille-ből származik, de a francia határhoz közeli Ripollban él. A férfi egyébként azt közölte, nincs köze a merénylethez. A rendőrségen azt vallotta, elvesztett útlevelét a helyszínen valószínűleg testvére hagyta el.
A hatóságok így már Driss öccsét, Moussa Oukabirt gyanúsítják a mészárlással: a 18 éves, Barcelonában élő fiú fiatal kora ellenére keményvonalas iszlamistának tűnik - a Kiwi nevű közösségi oldalon például két évvel ezelőtt ezt az üzenetet osztotta meg: öld a hitetleneket, és csak a hívő muszlimokat hagyd életben.
A BBC péntek reggel azt közölte, Ripollban letartóztattak egy személyt, akinek köze lehet a barcelonai tömegmészárláshoz, ő bérelhette a tömeggázoláshoz használt furgont. Így már három ember van őrizetben az esettel kapcsolatban. Az MTI szerint az elfogottak egyike az észak-afrikai spanyol exklávéból, Melillából származik, és közvetlenül érintett az alcanari robbanásban. Harmadik társukat szintén Ripollban kapták el.
A másik merénylet, egy halottal
A Tarragonához közeli Cambrilsban éjjel szintén furgon hajtott a tömegbe, hét embert megsebesítve, de a jármű felborult, a belőle kiugráló öt embert azonnal agyonlőtte a rendőrség. A hatodik személy, a sofőr szökésben van. Az elkövetőkön robbanómellény volt. Később közölték, ezek az övek csak utánzatok voltak. A katalán kormány azt közölte, van kapcsolat a tengerparti üdülőhelyen elkövetett merényletnek az előző napi barcelonaihoz.
A két merénylet előtt még szerdán a tengerparti Alcanar városában robbanás történt egy lakóházban, ahol egy ember meghalt, egy megsebesült. A katalán hatóságok szerint ez az eset is kapcsolatban áll a későbbi merényletekkel, mivel a gyanú szerint itt robbanószerkezet gyártásával foglalkoztak ismeretlenek.
A történtekre reagált Donald Trump amerikai elnök, Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő is. „Egységesek és eltökéltek maradunk”, üzente Macron, és a másik két vezető is szolidaritását fejezte ki. A pápa és a spanyol püspökök imákban fejezték ki együttérzésüket.