Furgon hajtott a barcelonai tömegbe, legalább tizenhárman meghaltak és százan megsérültek, a rendőrség terrortámadásnak minősítette a történteket. Egy Driss Oukabir nevű, marokkói származású férfit keresnek. Több helyütt képet is mellékeltek róla.
A spanyol TV3 szerint az útlevelét is megtalálták a helyszínen. A marokkói származású francia állampolgár eredetileg a francia Marseille-ből származik, de a Barcelonától több mint száz kilométerrel északra található Ripollban lakott, és legálisan tartózkodott Spanyolországban. A férfi büntetett előéletű, a rendőrségi források szerint 2012-ben szabadult a börtönből. Arra vonatkozó információkat, hogy korábban miért ült börtönben, a rendőrség nem közölt. A spanyol média beszámolói szerint a férfi később jelentkezett a rendőrségen és azt állította, hogy ellopták az iratait.
Az Iszlám Állam vállalta magára a merényletet. Katalónia regionális elnöke szerint két embert tartóztattak le az eset kapcsán.
Sokáig ötven sérültről szóltak a hírek, este viszont megszólalt a katalán belügyminiszter, aki már tizenhárom halottról és száz sérültről számolt be. Az áldozatok nemzetiségéről egyelőre nem lehet tudni, de a KKM szerint nincs információ magyar érintettről.
A Telegraph szerint a katalán biztonsági szolgálatok figyelmeztették az embereket, hogy ne közelítsék meg a Katalónia teret (Placa de Catalunya), ahol az eset történt.
– Egy éles zajt hallottunk, mire mindenki elkezdett szaladni, menedéket keresve – mondta a BBC-nek egy szemtanú, a húszéves Marc Esparcia. Mint hozzátette, ez az egyik leglátogatottabb hely Barcelonában, így sok család is tartózkodott a környéken. – Azt hiszem, többeket is elütöttek. Rettenetes volt, kitört a pánik – tette hozzá. Esparcia arról beszélt, hogy egy Starbucks kávézóban rejtőzött el.
A nyilvánosságra került képeken egy fehér furgont látunk, oldalán a Telefurgo kölcsönzőcég logójával. Egy szemtanú, Tom Gueller arról beszélt a BBC-nek, hogy a furgon sofőrje egyáltalán nem lassított, ahogy a tömegbe hajtott. Este nyolc után a helyi sajtó arról számolt be, hogy egy embert őrizetbe vettek a támadással összefüggésben. Közben a Facebook is aktiválta azt a funkcióját, amiben igazolni lehet, hogy a helyszínen tartózkodók biztonságban vannak-e.
A történtekre reagált Donald Trump amerikai elnök, Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő is. „Egységesek és eltökéltek maradunk”, üzente Macron, és a másik két vezető is szolidaritását fejezte ki. Később viszont Trump közzétett egy újabb Twitter-bejegyzést, amiben egy rég cáfolt anekdotát elevenített fel. Mint írta, tanulmányozza, mit tett John J. Pershing tábornok a terroristákkal, amikor elkapta őket. Bár már korábban is emlegette a sztorit, amely szerint disznóvérbe mártott lövedékekkel ölték meg az iszlamistákat, de ilyen valójában nem történt.
Az El Pais szerint a teherautó sofőrje gyalog menekült el, miután a tömegbe hajtott. A rendőrség egy 1,70 méter magas, fehér-kék csíkos pólós férfit keres – tette hozzá a lap. A Sky News hét körül azt közölte, hogy egy második furgont is keresnek, aminek köze lehet a merénylethez. Ezt az autót végül egy katalán kisvárosban, Vicben meg is találták. A Reuters azt írta, a készenléti szolgálatok a helyi metró- és vasútállomások lezárását kérték.
A helyi sajtó beszámolói szerint a merénylettel összefüggésben két embert is elfogtak Barcelonától távol, ám egyikük sem a támadó volt. A rendőrség arról is beszámolt, hogy embert lelőttek egy ellenőrzőpontnál, ám álításuk szerint neki nincs köze a merénylethez.
A közelben dolgozó Steven Turner arról beszélt a BBC-nek: három-négy embert látott a földön heverni, és rengeteg mentőautó és fegyveres rendőr érkezett a helyszínre.
A Reuters szerint két fegyveres férfi hatolt be egy közeli török étterembe a gázolás után, egy szemtanú pedig túszejtésről beszélt az Independentnek. Ezt azonban később cáfolták a hatóságok.
Total panic - we are all getting pushed back- la Ramblas pic.twitter.com/1MwYLfFZJc
A Las Ramblas körút 1,2 kilométer hosszan húzódik Barcelona központjában. A Katalónia tértől egészen a Kolumbusz Kristóf-emlékműig tart. A vásárok, bárok és éttermek miatt rendkívül népszerű a turisták körében.
A történtek okairól egyelőre nem lehet tudni, de az autós merényletek különösen tavaly óta az Iszlám Állam bevett megtorlási eszközének számítanak. Tavaly júniusban a nizzai Promenade des Anglais sétányon gázoltak halálra 84 embert.
Decemberben 12 embert ölt meg a berlini karácsonyi vásár látogatói közé hajtó Anis Amri. Spanyolországban ezelőtt nem vállalt magára terrortámadást az Iszlám Állam, viszont közel kétszázan haltak meg 2004-ben az al-Kaida-hívek által elkövetett merényletben.
###HIRDETES###