Az alig egy hete vitatott körülmények között megválasztott venezuelai alkotmányozó gyűlés felfüggesztését szorgalmazta a vatikáni államtitkárság pénteki közleményében, és mély aggodalmát fejezi ki a válság súlyosbodása miatt. Hozzáteszik, hogy Ferenc pápa személyesen követi a fejlemények humanitárius, szociális, politikai, gazdasági és lelki következményeit is.
A szentszéki diplomáciát irányító hivatal felszólít minden politikai felet, kiemelten a caracasi kormányt, hogy tartsa tiszteletben az emberi és az alapvető szabadságjogokat, valamint a hatályban levő alkotmányt. A Vatikán azt kéri, hogy kerüljenek el vagy függesszenek fel minden folyamatban levő politikai kezdeményezést, köztük az alkotmányozó gyűlést, amely a megbékélés és a béke elősegítése helyett a feszültséget és összecsapásokat szítja, veszélybe sodorva az ország jövőjét.
A Szentszék a tárgyalásos megoldást sürgeti, hangsúlyozva a venezuelai lakosság nehézségeit, az országban kialakult biztonsági helyzetet, valamint az élelmiszer- és gyógyszerhiányt. A közlemény az erőszak elkerülésére szólítja fel a venezuelai társadalom egészét, és külön kéri a kormány biztonsági erőit, hogy kerüljék a túlzott erő alkalmazását.
Az alkotmányozó gyűlésnek Nicolás Maduro államfő szinte korlátlan hatalmat szán az ország alaptörvényének újraszövegezésében. A testület tagjait vasárnap választották meg, de az ellenzék bojkottálta a voksolást, mert szerintük Maduro egyetlen célja, hogy bebetonozza hatalmát, és elkerülje, hogy jövőre elnökválasztást kelljen tartani, amelyen nagy valószínűséggel megbukna, mert egy felmérés szerint a venezuelaiak nyolcvan százaléka azt szeretné, hogy távozzon az ország éléről. Az országban április óta folyamatosak a tiltakozások, az összecsapásokban már több mint százhúsz ember halt meg.
Ferenc pápa tavaly októberben magánaudiencián fogadta Nicolás Madurót a Vatikánban, miután az egyházfő két korábbi levelével a venezuelai kormány és az ellenzék közötti tárgyalásokat sürgette.
Pietro Parolin szentszéki államtitkár tavaly decemberben szintén levélben fordult az elnökhöz, hogy írjon ki szabad választást, valamint engedjen be Venezuelába külföldi segítséget a humanitárius helyzet orvoslására. Ezt követően a Vatikán venezuelai különmegbízottja, aki korábban a kormány és ellenzék közötti tárgyalásokon volt jelen, elhagyta az országot. A Vatikán szoros kapcsolatban áll a venezuelai katolikus egyházzal, amelynek püspökei az utóbbi hónapokban többször is megfordultak a városállamban.