Nyilvános vallomástételre várja november 3-án az amerikai szenátus hírszerzési bizottsága a Facebook, az Alphabet Inc. (vagyis a Google) és a Twitter vezetőit az elnökválasztást érintő állítólagos orosz beavatkozás ügyében. A képviselőház hasonló bizottsága a jövő hónapban tart meghallgatást az ügyben, amelyre egyelőre meg nem nevezett technológiai cégeket várnak. A Facebook és a Google képviselői megerősítették a meghívást, majd a Twitter is közölte, hogy munkatársai készen állnak együttműködni a bizottsággal.
A meghallgatásokat azért tartják, mert a gyanú szerint egyes orosz szervek az online platformokat használták arra, hogy befolyásolják az amerikai elnökválasztást, Donald Trump javára billentve a mérleget. A hasonló vizsgálatok hónapok óta tartanak, és főleg a belpolitikai jelentőségük miatt nagy nyilvánosságot kapnak: politikai ellenfelei így próbálnak fogást találni Trumpon, akinek kampánystábjából többen is találkoztak korábban a Kremlhez közel álló oroszokkal.
Bár a vizsgálatoknak van egyfajta hisztérikus hangulatuk, az tény, hogy voltak és vannak Oroszországhoz köthető gyanús tevékenységek az interneten. A Facebook már korábban bejelentette, hogy saját vizsgálata szerint 470 feltehetőleg oroszországi felhasználó hamis profillal vagy oldallal százezer dollárt költött háromezer hirdetés megjelentetésére az amerikai elnökválasztás időszakában. Egyes kutatók a Twitteren is több száz gyanús fiókot azonosítottak, amely valószínűleg egy Oroszországból irányított hálózathoz köthető.