A vízválság háborúkhoz is vezethet – hangsúlyozta Áder János köztársasági elnök csütörtökön New Yorkban az MTI tudósítójának nyilatkozva. Az államfő az ENSZ és a Világbank által életre hívott Vízügyi Elnöki Testület zárt tanácskozásán vett részt az ENSZ székházában. Az eszmecserén jelen volt António Guterres ENSZ-főtitkár és Jim Yong Kim, a Világbank elnöke is.
Áder János az MTI-nek elmondta: az ENSZ-főtitkár rövid helyzetértékeléséből kiderült, hogy amióta életre hívták a testületet, a vízválság nemhogy javult volna, hanem inkább romlott.
António Guterres felidézte azokat a világbanki adatokat, amelyek szerint több mint kétmilliárd embernek nincs megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvize, négymilliárd pedig nem jut hozzá megfelelő szanitációhoz. „Ezek drámai adatok” – tette hozzá.
Egyetértően idézte António Guterres megállapítását: „Ha nem leszünk eredményesek a fenyegető vízválság megoldásában, akkor az háborús konfliktusokat is hozhat.” Áder János utalt arra, hogy az utóbbi években sokszor, sok helyen sodródtak országok a háború szélére a vízválság miatt.
A probléma súlyát Áder János Jordánia példájával jellemezte, amely a világ második legszárazabb országa, és hatalmas menekülthullámot volt kénytelen fogadni a közel-keleti konfliktus miatt, az ország GDP-jének öt százalékát költi a menekültek ellátására. „Ha ehhez hozzáadjuk a klímaváltozás következményeit, az egy főre eső víz radikális csökkenését, a folyók vizének elapadását és a társadalmi feszültség növekedését, akkor bizony látható, hogy egy ország részben a klímaváltozás, részben a klímaváltozás következtében kialakuló migrációs hullám miatt súlyos konfliktussal kénytelen megküzdeni” – fogalmazott az államfő.
A köztársasági elnök leszögezte: ha a testületnek a még hátralévő szűk félévi munkája során sikerül tudatosítania, hogy a vízválság sokkal fenyegetőbb és sokkal hamarabb érezzük majd a hatását, mint a klímaváltozásét, akkor a testület munkája nem volt hiábavaló.
Áder szerint el kell érni azt is, hogy a vízügyi beruházásokról ne csak beszéljünk, hanem tudatosítsuk, hogy jó befektetési lehetőség. Az államfő leszögezte: „Ha mindehhez megfelelő politikai szándék és politikai támogatás is társul, akkor megtalálhatjuk azokat a finanszírozási forrásokat és formákat, amelyekkel csökkenteni lehet a vízválság kockázatait.”