De miért van oda Nagyszebenért Jean-Claude Juncker?

Nemcsak Károly hercegnek, de az Európai Bizottság elnökének is tetszik Erdély, le is szervezett egy uniós csúcsot oda.

Kuthi Áron
2017. 09. 29. 12:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új gyűjtőcímke (hashtag) jelent meg a Twitter mikroblogon. A Nagyszeben román névváltozatát tartalmazó #Roadmap2Sibiu, vagyis Ütemterv Nagyszebenig nem máshoz, mint az Európai Bizottság elnökéhez köthető. Jean-Claude Juncker ezzel a figyelemfelkeltőnek szánt címkével akart még hétfő este választ adni az Emmanuel Macron francia elnök stábja által majdnem ugyanakkor indított #InitiativeEurope (Európa-kezdeményezés) nevű témacsoportra. Macron Európa motorjának újraindításáról, a fejlett uniós tagállamok szorosabb integrálásáról beszélt kedd délután Párizsban, ám a beszéd elég hangsúlyos pontokon tért el Juncker szeptember 13-án Strasbourgban elmondott évértékelőjétől. 

Az rendben van, hogy Európa erős emberei még a Twitteren is azon birkóznak, hogy melyikük politikai elképzelése jut el a véleményformálók nagyobb csoportjához, de honnan a tagadhatatlanul különcebb #Roadmap2Sibiu? 

Juncker az idén májusban Bukarestben járt, ahol belemondta a mikrofonba, hogy egyszer Erdélyben luxemburgi nyelven értekezett az ott élők egy részével, mivel ő úgy tudja, az először Erdélybe érkező német ajkú népesség nem is szász, hanem luxemburgi volt. Aztán most, a keleti és a nyugati tagállamokat Európa két fél tüdejének nevező évértékelőjének elmondása után állt elő azzal, hogy legyen az általa Hermannstadtként is megemlített Nagyszeben a brexit után egy nappal, azaz 2019. március 30-án tartandó EU-csúcstalálkozó helyszíne. Az idő tájt ugyanis épp Románia fogja betölteni a soros EU-elnökséget. És hát a helyszín megfelelőképpen támasztja majd alá a mostani programadó beszédében foglaltakat, hogy az EU-nak ugyanúgy kell figyelnie a keleti, mint a nyugati tagországokra. Vagyis a szlovákok nem érdemelnek kevesebb halat a halrudacskában, a magyarok nem érdemelnek kevesebb húst a húsételekben – mondta Strasbourgban a bizottság elnöke. 

Egy Brüsszelben élő, vicces kedvű amerikai kommentátor persze rögtön szó szerint vette az ütemterv angol megfelelőjét (road=út, map=térkép), és bemásolta a Google útvonaltervezőjének útvonalajánlatát Brüsszelből Nagyszebenig. Eszerint Junckernek 1901 kilométert kellene megtennie közúton az Európai Bizottság székházától a főtérig. 

Viszont ami a gyűjtőcímke népszerűségét illeti, az körülbelül az egyes konferenciákon kitalált, kérészéletű címkékével vetekszik. Ám az ilyen online magas labdára ha valakinek, hát a román twitterezőknek, politikusoknak, kommentátoroknak le kellett volna csapniuk. Nem is beszélve az erdélyi magyar online huszárokról. Idegenforgalmi szakemberek, lobbisták éveket dolgoznak, hogy európai szintű politikusok szájukra vegyenek egyes régiókat, városokat, felkaroljanak idegenforgalmi desztinációkat. Ezt most kvázi ingyen és minden előzmény nélkül tette meg Juncker, mégsem látni, hogy a #Roadmap2Sibiu címke szárnyakat kapott volna. 

A népszerűsítés lehetőségét eddig egyetlen brüsszeli román bürokrata ismerte fel. Sara Dumitrana posztjában viszont rögtön fontosnak érezte megemlíteni, hogy Erdély nem külön ország. „Azoknak, akik azon gondolkodnak, hogy hol is van Szeben: ez egy gyönyörű város Erdélyben, Romániában (nem, Erdély nem ország).”

A képen egy mór stílusú, pravoszláv templom látható. Pedig Szeben legfőbb látványossága nem is ez, hanem a bástyákkal és várfallal körülvett egész óváros, a kövér uniós forrásokból gatyába rázott főtér a szép arányú Brukenthal-palotával. Szóval uniós csúcs a britek kilépése utáni első napon Nagyszebenben. Elég jól beleírja magát az uniós történelembe Szászföld. És Erdély. És Románia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.