Két rendőrtisztet kórházba szállítottak, miután a tüntetők téglákkal dobálták meg őket a Missouri amerikai szövetségi állambeli Saint Louisban – írta a körzeti rendőrség a Twitteren helyi idő szerint pénteken. Az egyik tiszt sérülése súlyos, tették hozzá a hatóságok.
Azért vonultak utcára több százan, mert a bíróság felmentett egy fekete fiatalt agyonlövő volt rendőrt. A tüntetők becsengettek Lyda Krewson demokrata polgármesterhez, majd betörték házának egyik ablakát, és vörös festéket öntöttek az épületre. A tiltakozók üvegekkel és kövekkel dobálták meg a rendőröket, a hatóságok tizenhárom embert állítottak elő – írja az MTI.
A Reuters beszámolója szerint összesen nyolc rendőrtiszt sérült meg, közülük hárman kerültek kórházba. A tüntetők egy könyvtár és egy étterem ablakait is betörték, a rendőrök pedig könnygázzal és gumilövedékekkel próbálták feloszlatni a megmozdulást.
Eric Greitens, Missouri republikánus kormányzója arra reagálva, hogy a jelentések szerint téglákkal dobálták meg a tiltakozók a rendőröket, Twitteren közölte: ez nem tiltakozás, hanem bűncselekmény, és nem fogják eltűrni az erőszakot.
A bíróság pénteken mentette fel a gyilkosság vádja alól a 36 éves Jason Stockley volt rendőrtisztet, aki 2011-ben egy rendőri intézkedés során agyonlőtte a 24 esztendős Anthony Lamar Smith-t. A rendőr fehér bőrű, áldozata fekete volt. Stockley ügyvédje azzal érvelt, hogy védence önvédelemből cselekedett.
A helyi fekete közösség vezetői szintén hitetlenkedve fogadták a bírói döntést. „Szomorú vagyok, és megsebezve érzem magam” – mondta egy interjúban a szintén afroamerikai Clinton Stancil tiszteletes, de szerinte „számítani is lehetett erre a döntésre”. A tiszteletes hangsúlyozta, hogy „Ferguson óta semmi előrelépés nem történt, a rendőrök változatlanul büntetlenül gyilkolhatnak”.
Az ugyancsak Missouriban lévő Ferguson városban 2014 augusztusában a szintén fekete Michael Brown fegyvertelen tinédzser bűnözőt lőtte agyon egy fehér rendőr, Darren Wilson. A rendőr ellen vádat sem emeltek, mire a városban véres összecsapásokba torkolló tüntetések kezdődtek, és az Egyesült Államok több nagyvárosán tüntetéshullám söpört végig.